Brăilenii au câştigat en fanfare primul derby al seriei

Roman a tras un semnal de alarmă în minutul 4 când, după un corner foarte bine executat de Sevaciuc, a trimis mingea cu capul în transversala porţii lui Mitrea, iar după alte trei minute Iosofache a trimis primul şut pe poartă pentru gazde.

CF Brăila a dominat teritorial şi a mai periclitat în două rânduri poarta adversă prin Panait (min10) care, de la 2-3 metri a deviat mingea pe lângă poartă şi în minutul 34, când Necoară a executat bine o lovitură liberă, însă Gavriloaia a fost la post.

Panait (min. 41) scăpat singur spre poarta adversă, s-a complicat în câteva driblinguri inutile şi a ratat şansa de a şuta la poartă, însă cu două minute înainte de finalul primului act brăilenii au reuşit să deschidă scorul, în urma unei execuţii de fineţe a lui Badea.

Dominare copioasă şi trei goluri spectaculoase

Repriza a doua a fost una de vis, iar spectatorii prezenţi pe Municipal au putut asista la un spectacol de calitate şi la marcarea a încă trei goluri spectaculoase.

Panait (min. 50) a trimis mingea cu capul razant cu bara porţii adverse însă tot el, trei minute mai târziu, lansat excelent de Badea, l-a executat pe portarul sucevean, min. 53: 2-0.

Iosofache i-a dat mari emoţii portarului advers în minutul 59, după care a venit rândul fundaşilor centrali, Şerban şi Gurguiatu să iniţieze o acţiune de atac şi să smulgă ropote de aplauze de la spectatori prezenţi pe Municipal.

Gazdele au asaltat în continuare careul advers şi până la finalul întâlnirii au mai înscris de două ori. În vervă de joc după o accidentare ca l-a scos din prima garnitură după meciul de cupă cu Dunărea Galaţi, Nelu Bucă a marcat pentru 3-0 în minutul 88.

A urmat din nou o încercare a lui Şerban de a-l surprinde pe Gavriloaia şi o altă fază incendiară la poarta oaspeţilor în urma căreia s-a stabilit scorul final. După o acţiune în jumătatea adversă, Stănciulescu a şutat la poartă însă inspirat, Sevaciuc a respins mingea de pe linia porţii, însă aceasta a ajuns la Endigwe şi nigerianul nu l-a iertat pe Gavriloaia stabilind astfel şi scorul final al partidei, 4-0, un rezultat meritat, care urcă formaţia brăileană pe locul secund în clasament.

CF Brăila: Mitrea - Bosoi, Şerban, Gurguiatu, Necoară ( min. 80: V. Gheorghe) - Iosoface (min. 80: Stănciulescu), Stăncioiu (min. 73: Pânzaru), Drăguş, Endigwe - Panait (min. 64: Bucă), Badea.