Brăilenii au câştigat dar n-au convins

Cu toate că nu au avut o evoluţie la nivelul exigenţelor celor peste 500 de spectatori veniţi să-i vadă la lucru în prima partidă oficială a noului sezon competiţional, fotbaliştii pregătiţi de Alin Pânzaru au debutat cu dreptul în campionatul 2014-2015. A fost 1-0 pentru CF Brăila la finalul partidei, dar tot atât de bine putea fi şi 1-1 dacă oaspeţii nu se jucau cu cele două mari ocazii pe care şi le-au creat în primele 45 de minute.
Meciul a început cu o întârziere de zece minute în semn de protest faţă de neparafarea, din partea FRF, a convenţiei anuale care ar fi trebuit să fie încheiată între FRF şi LPF2, privind organizarea ediţiei de campionat 2014-2015 a Ligii 2.
La ora 11.10 fosta glorie a fotbalului brăilean, Tudorel Cotigă a dat lovitura de începere. CF Brăila a început în forţă jocul cu nou promovata CS Baloteşti şi putea deschide scorul chiar în cel de-al doilea minut de joc dacă portarul Ciuculescu nu ar fi deviat în corner mingea şutată de Ndigwe. Lovitura de colţ a fost însă foarte bine executată de Spătaru, iar Stelian Nicoliţă i-a adus pe brăileni în avantaj. După marcarea golului gazdele au evoluat ca şi când ar fi avut un avantaj consistent pe tabela de marcaj. Iar jocul până la pauză a fost unul cu puţine situaţii de poartă. Putea fi 1-1 în minutul 8 însă mingea şutată de Sandu de la marginea careului mare, a trecut razant cu vinclul porţii apărate de Mitrea. Nicoliţă a mai avut o dată şansa de a periclita poarta adversă dar a fost blocat de Negrea. Cu două minute înainte de finalul primei reprize oaspeţii au avut din nou şansa golului egalizator însă, Oprea, de la 5-6 metri, a şutat mult peste poartă după o centrare foarte bună a lui Marinaş.

Joc fără orizont al ambelor formaţii în repriza a doua

Elevii lui Pânzaru au ieşit de la cabine cu dorinţa de a-şi mări avantajul pe tabelă, însă nu au găsit soluţiile cele mai bune pentru a-l mai învinge pe portarul Baloteştiului. După un duel în careul advers cu Ciuculescu Spătaru (min. 52) a cerut penalty însă centralul Mihai Amorăriţei nu a considerat că brăileanul a fost faultat. Nicoliţă şi-a încercat şansa două minute mai târziu dar portarul oaspeţilor a reuşit, cu greu, să înlăture pericolul. Nici nigerianul Ndigwe nu a avut mai mult noroc în două situaţii bune de a înscrie. Cu nouă minute înainte de finalul jocului Iordache l-a găsit demarcat în careul advers pe Agbleta însă atacantul CF-ului a şutat slab şi Ciuculescu a respins mingea cu piciorul. CS Baloteşti a avut o şansă de a înscrie în finalul reprizei secunde, mai precis în minutul 88 când Crăciun a centrat din lovitură liberă însă Mitrea a fost la post şi partida s-a încheiat cu victoria la limită, a gazdelor.
La finalul partidei spectatorii i-au aplaudat pe elevii lui Alin Pânzaru.

CF Brăila: Mitrea - Petean, Ivan, Olenic, Ghiocel - Frunză, Spătaru, Ndigwe (min. 87: Spiridon), Iordache (min. 90: Niţă) - Nicoliţă (min. 70: Onofraş), Agbleta.