Brăilenii au câştigat amicalul cu satelitul Oţelului

Sâmbătă, de la ora 10.00, pe baza sportivă "Zoltan David" sau "Ancora" cum mai este cunoscută în Galaţi, una cu un gazon impecabil, pe care şi l-ar dori orice echipă din prima ligă, într-un test de verificare, Oţelul II şi CF Brăila au oferit un spectacol fotbalistic agreabil.
Prima repriză, cea care a durat 60 de minute, s-a ridicat din toate punctele de vedere la nivelul valoric dorit de antrenori, dar şi de spectatorii prezenţi în tribună, printre aceştea fiind şi un grup al galeriei brăilene.
La Oţelul II, în prima parte, Damian Băncilă a mizat pe o serie de jucători care au cochetat cu echipa mare, iar o parte dintre ei au fost şi în cantonamentele din această vară cu prima formaţie, Murgoci, Paraschiv, Sipovici, dar şi pe alţii care sunt în vizorul lui Dorinel Munteanu, Tadas, Marus, Bruce.
Evident că şi Alin Pânzaru a trimis în teren un "unsprezece" competitiv, Bunduc - Bosoi, Soare, Ivan, Necoară - Voicu, Prodan, Olenic, Pungă - Ciocâlteu, Marian Tănasă, un atacant originar din Bacău, care a evoluat în ultima vreme la FC Maramureş Baia Mare şi la Oţelul.

Bosoi a fost jucătorul primei reprize

Cu toate că a fost doar un amical, jocul a avut ritm din primul minut, multe faze frumoase, ocazii de gol.
Primul sfert de oră a aparţinut gazdelor. La prima fază a partidei portarul brăilean Bunduc a avut o dublă intervenţie spectaculoasă la şuturile consecutive ale lui Paraschiv şi Bruce.
CF Brăila a replicat prin cel care avea să devină jucătorul primei reprize, Gabriel Bosoi, însă cu toate că fundaşul brăilean a centrat perfect în faţa porţii, Tănasă a sărit în contratimp şi a ratat şansa de a marca.
În minutul 9, după o fază colectivă, gazdele au deschis scorul prin Băjenaru care a şutat plasat la colţul din stânga şi, mascat, Bunduc nu a putut interveni eficient.
Oţelul II a insistat în atac pentru a-şi mări avantajul, însă defensiva brăileană a jucat fără greşeală.
După primul sfert de oră iniţiativa a trecut de partea brăilenilor astfel că ocaziile la poarta lui Tadas s-au succedat din două în două minute.
Lansat pe culoar de Prodan, Olenic (min. 17) a şutat de la 12 metri pe lângă poartă, mingea expediată de Prodan (min. 19) a şters bara din dreapta a porţii gazdelor, iar în minutul 21, Tănasă a trimis mingea la încheietura barelor şi Tadas a răsuflat din nou uşurat.
După pauza de hidratare, tot CF Brăila a fost echipa care a dictat ritmul partidei.
Cu Gabriel Bosoi într-o formă foarte bună, brăilenii au obţinut două cornere consecutive, iar la al doilea Tănasă (min. 46) a ratat din nou. Două minute mai târziu, după un un-doi spectaculos între Prodan şi Bosoi, Tănasă a şutat în portarul Abraham, de la 2 metri.
Abia în minutul 54, Oţelul II a reuşit să mai pericliteze poarta oaspeţilor, dar de data aceasta, la şutul lui Murgoci, mingea a lovit bara porţii lui Bunduc.
Pe contraatac, la faza imediat următoare, Voicu a centrat în faţa porţii, de la 2-3 metri, Tănasă l-a ţintit pe Abraham, dar mingea respinsă de portarul Oţelului II a ajuns la Bosoi şi "căpitanul" brăilenilor a marcat golul egalizator.
"Brăila a fost peste Oţelul II, a dominat toată repriza şi merita să egaleze, ba chiar putea avea un avantaj de unu, două goluri", a spus la pauză fostul mare arbitru Nicolae Rainea.

Tiron şi Stelian Nicoliţă au înscris pentru brăileni în repriza a doua

În repriza a doua, care a durat 50 de minute şi la care a asistat şi noul primar al Galaţiului, Marius Stan, CF Brăila a evoluat în formula Leu - Spiridon, Ignat, Ilie, Colilie - Andronic (Dinamo Bucureşti), Nicoliţă, Puşcaşu, Dumitru Tiron (Dinamo Bucureşti) - Costache, Rusu, iar gazdele au avut în componenţă numai jucători de Liga a III şi, cum era şi normal, brăilenii au câştigat cu 2-0 această a doua parte a amicalului.
Jocul nu s-a mai ridicat la spectaculozitatea celui din prima repriză, a fost chiar monoton multe perioade.
CF Brăila a tranşat repriza a doua în favoarea sa în doar patru minute. Tiron (min. 83) a îndeplinit o simplă formalitate după o lovitură liberă executată de Gigel Costache, iar Stelian Nicoliţă a închis tabela tot după o pasă inspirită a lui Costache.
"A fost un antrenament bun. Am reuşit să ajungem foarte repede la poarta adversă dar nu am reuşit să înscriem, firesc pe undeva, pentru că încă suntem în faza de căutări pentru formarea lotului şi nu am lucrat la finalizare. Ceea ce m-a bucurat a fost faptul că, deşi în această perioadă fac antrenamente cu caracter fizic, jucătorii noştri au arătat o mare prospeţime în joc, au fost lucizi şi agresivi", a declarat imediat după joc Alin Pânzaru.