Brăilenii Alexandru Şendrea şi Robert Simion s-au luptat pentru primul loc, la 110 m garduri, la Cupa României

* atleţii Denisa Balaban şi Denis Neacşu s-au remarcat la competiţia rezervată juniorilor I

Atleţii brăileni de la LPS şi cei care acum reprezintă doar CSM Oneşti au avut prestaţii foarte bune la cele două competiţii care au avut loc la finalul săptămânii trecute, Cupa României pentru juniori I şi etapa întâi a Campionatului Naţional pentru seniori şi tineret.

Junioară II, Denisa Balaban, atletă cu dublă legitimare, LPS Brăila – CSM Oneşti, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, a avut o evoluţie foarte bună şi s-a clasat pe locul al doilea, cu un timp excelent, 14:36 secunde, în proba de 100 m garduri, în concursul junioarelor I. Colegul ei de grupă, Lucian Sâmpetru a câştigat cursa de 110 m garduri, juniori II, timpul realizat de el fiind 14;77 secunde.

Favorit la podium, Darius Techiu, încă junior II, a avut ghinion în finala probei de 110 m garduri. Brăileanului nu i-au ieşit paşii şi s-a oprit la primul gard, ratând astfel şansa de a se lupta pentru un loc bun. În proba de 110 m garduri, juniori I, lupta pentru primul loc s-a dat între Alexandru Şendrea de la CSM Brăila şi Robert Simion (LPS Brăila – CSM Oneşti), atlet pregătit de profesoara Sica Lazăr. Cursa a fost câştigată de Alexandru Şendrea, alet pregătit la CSM Brăila de profesoara Irina Roată.

Robert Hariga a alergat la seniori – tineret, unde s-a clasat pe locul al 5-lea, la 110 m garduri.

Atleţi deja consacraţi, Alexandru Iconaru şi Andreea Caracudă au obţinut rezultatele aşteptate la seniori. Iconaru, sportiv pregătit de profesorul Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul al doilea la 110 m garduri, iar Caracudă, atletă pregătită de profesoara Sica Lazăr, a câştigat proba de 100 m garduri.

Suntem în grafic. Toţi sportivii care au reprezentat LPS Brăila au avut prestaţii bune dar consider că Denisa Balaban a fost surpriza plăcută a delegaţiei noastre”, a declarat profesoara Sica Lazăr.

Şendrea şi Neacşu, liderii delegaţiei de la CSM Brăila

Alexandru Şendrea a câştigat proba de 110 m garduri juniori I, timpul realizat de sportivul pregătit de profesoara Irina Roată fiind 14:44 secunde. Denis Neacşu s-a impus în două probe la juniori II, 100 m plat (10:96 secunde) şi 400 m plat (50:33 secunde). Ştefan Lâlă a trecut al doilea linia de sosire în două probe, la 110 m garduri şi 400 m garduri, juniori II. Safira Barbu a câştigat proba de 80 m garduri, la junioare III, iar Robert Bălin s-a clasat pe poziţia a treia la 300 m garduri. Şi tot pe locul al treilea s-a clasat Bianca Bratosin la 80 m garduri. Ştefania Coteş a ocupat poziţia a noua la 100 m plat şi a pe cincea la 300 m garduri.

Rezultatele sunt cele aşteptate, consider că a fost o repetiţie reuşită în vederea concursurilor oficiale din sezonul în aer liber”, a punctat profesoara Irina Roată.