Brăilencele nu au reuşit minunea sub Tâmpa

Brăilencele au marcat primul gol sub Tâmpa prin Moldovan, dar nu întotdeauna ce începe bine se termină la fel. Corona a egalat şi în minutul 7 s-a distanţat la trei lungimi, 5-2. Meciul s-a desfăşurat apoi sub semnul echilibrului. HC Dunărea a egalat la 8-8 şi a mai condus de două ori, cu 10-9 în minutul 20 şi cu 13-12, după reuşita Nicoletei Eşanu, în minutul 25. Braşovencele au fost însă mai insistente pe finalul primei reprize şi au plecat la cabine cu un avantaj de un gol, 15-14.
În repriza a doua Horjea a restabilit egalitatea, însă gazdele au fost cele care au dictat apoi ritmul partidei. Corona a pus un decalaj de şase goluri între ea şi adversara sa, HC Dunărea nu a mai putut reveni în joc din cauza faptului că Alexandrina Soare nu a avut prea multe soluţii pe banca de rezerve. Astfel că braşovencele s-au impus cu 31-27, iar la finalul partidei au primit medaliile de argint.
În ultimul meci al turneului play off, HC Dunărea va juca sâmbătă, de la ora 14.30, în sala Polivalentă cu HCM Baia Mare, iar la finalul partidei brăilencele vor primi medaliile de bronz.
Pentru HC Dunărea au marcat Moldovan 10 goluri, Horjea 7, Farcău 4, Dragut 2, Perianu 1, Eşanu 1, Safta 1, Brot 1.