Brăilencele au remizat pe terenul unei formaţii din subsolul clasamentului

Partida de la Buzău a fost încrâncenată, pentru că ambele combatante aveau nevoie de puncte, gazdele ca să se depărteze de zona "nisipurilor mişcătoare", brăilencele pentru a rămâne în cărţile cupelor europene şi pentru sezonul următor.
Meciul s-a încheiat la egalitate, 21-21, buzoiencele au urcat un loc, fiind acum pe poziţia a 11-a, în timp ce brăilencele au coborât pe 6.
Ambele formaţii au acuzat maniera de arbitraj însă până la urmă scorul final a reflectat realitatea din teren.
HCM Buzău a pornit lansat şi a condus cu 5-1 în startul partidei, însă după primele 10 minute gazdele mai aveau doar un singur gol avans, 5-4.
Buzoiencele şi-au păstrat avantajul de un punct şi în minutul 20, însă până la pauză elevele Alexandrinei Soare au alergat după egalare şi au reuşit-o la finalul primelor 30 de minute.
Echilibrul s-a păstrat şi în partea a doua a întâlnirii, a fost 15-15 în minutul 40, 19-19 cu zece minute înainte de finalul întâlnirii şi 21-21 după ultimul fluier al arbitrilor.
Cea mai prolifică jucătoare a partidei a fost Ada Moldovan, care a perforat poarta buzoiencelor de 9 ori.
Golurile echipei HC Dunărea au fost marcate de Moldovan 9, Luca 4, Radovici 3, Tomuleanu 2, Crăciun 1, Adespii 1, Irimia 1, iar de la HCM Buzău principalele realizatoare au fost Gâscă şi Bodârlău, ambele cu câte 5 reuşite.

Ada Moldovan a urcat pe locul al doilea în clasamentul golgeterelor

După această etapă, golgetera en titre a României, Ada Moldovan, a acumulat 98 de goluri şi a trecut pe locul al doilea în clasamentul celor mai prolifice jucătoare din campionatul intern, prima poziţie fiind deţinută în continuare de Florentina Cartaş, de la CSM Cetate Devatrans, care are 100 de reuşite în acest sezon.
Dacă Moldovan s-a apropiat ameninţător de prima poziţie, HC Dunărea a coborât un loc după acest semieşec. Formaţia brăileană are 14 puncte, la fel ca şi HC Zalău, însă ocupă poziţia a 6-a deoarece are golaveraj negativ.

HC Dunărea are din nou site

Iubitorii handbalului feminin brăilean pot din nou afla informaţii rapide despre favoritele lor. De câteva zile, HC Dunărea are din nou site "www.hc-dunarea.com" care oferă informaţii despre performanţele echipei, fotografii ale jucătoarelor, ştiri, urmând ca în scurt timp să se poată urmări live şi meciurile pe care gruparea brăileană le dispută în campionat şi în cupele europene.