Brăilencele au pierdut pe mâna arbitrilor

HC Dunărea a pierdut la limită în prima deplasare din acest campionat, 25-26, pe terenul echipei CSM Ploieşti, însă un mare "merit" la acest succes al prahovencelor l-au avut cei doi arbitri bucureşteni, Alexandru Blas şi Marius Ghiorghişor. Aceasta a fost concluzia antrenorului Costică Buceschi şi a directorului executiv al grupării brăilene, Dragoş Chiriţă.
"Vom face memoriu la Federaţia Română de Handbal, Blas şi Ghiorghişor le-au ajutat pe ploieştence să câştige. Din momentul în care am egalat prima dată cei doi au fluierat într-o singură direcţie şi ne-am dat imediat seama că nu trebuia să câştigăm la Ploieşti", a declarat Dragoş Chiriţă.
Formaţia brăileană a avut un start ezitant de meci, de care au profitat gazdele, astfel că CSM Ploieşti s-a desprins la 6-3 în minutul 11. Ploieştencele au condus apoi cu 9-5 la capătului primului sfert de oră, însă elevele lui Costică Buceschi s-au apropiat la o singură lungime, 8-9, în minutul 17. Jocul a fost echilibrat, astfel că decalaj de un gol, 13-14, s-a consemnat pe tabelă şi după primele 30 de minute. În repriza a doua, cele două formaţii au mers cap la cap, iar formaţia vizitatoare a egalat de două ori, la 21-21, în minutul 45 şi la 23-23, în minutul 50. Însă de fiecare dată arbitrii le-au acordat bonusuri gazdelor, astfel că formaţia ploieşteană s-a impus în final cu 26-25.
"Arbitrii au decis soarta partidei, trebuie să facem ceva ca să nu mai trecem prin astfel de situaţii. Eu cât am fost la Baia Mare i-am recuzat în permanenţă pe aceşti doi arbitri. Acum trebuie să ne revenim repede deoarece sâmbătă vom juca acasă cu CSM Unirea Slobozia, formaţie care a bifat două succese în tot atâtea etape", a precizat antrenorul Costică Buceschi.
Pentru HC Dunărea au marcat Tiron 6 goluri, Moldovan 4, Horjea 4, Pârvuţ 4, Axinte 3, Czeczi 2, Apetrei 1, Brot 1, iar pentru CSM Ploieşti, Dmitrovic 9 goluri, Tudor 6, Facău 4, Tivadar 4, Shutska 2, Bozovic 1.