Brăilencele au câştigat prima confruntare din play off

Formaţia brăileană a reuşit să câştige cu 26-23 primul meci cu HC Roman din turneul play off, dar calificarea în grupa de elită se va decide la Roman. Cel de-al doilea joc dintre cele două formaţii se va desfăşura joi, de la ora 19.30, la Roman, iar brăilencele au nevoie de o remiză ca să intre în cursa pentru medalii.
Partida din sala Polivalentă nu a fost una spectaculoasă, ci una de un angajament total, în care fiecare combatantă a evoluat aproape de limita regulanentului pentru a-şi realiza obiectivul. Susţinute de peste 1.600 de spectatori, brăilencele au intrat mai greu în meci, dar în minutul 11 au trecut în avantaj pentru prima dată, 4-3, după reuşita Adei Moldovan. Cu toate că în unele momente ale jocului au fost dezavantajate de arbitraj, gazdele au condus apoi la unul două goluri până în minutul 24, însă din acest moment Horjea şi Perianu au dus scorul la 13-9 şi începea să se prefigureze o victorie a brăilencelor. După primele 30 de minute, în care Perianu a fost principala marcatoare a gazdelor, iar Elena Voicu a parat două aruncări de la 7 metri executate de Băbeanu şi Crap, HC Dunărea avea un avans de patru lungimi în faţa adversarei sale. La cinci minute de la reluare Perianu a stabilit cea mai mare diferenţă de scor din această partidă, 17-12 pentru formaţia de la Dunăre. Din acest moment HC Roman a revenit în joc şi în minutul 50 a reuşit să restabilească egalitatea, 20-20. În minutul următor s-a consemnat ultima egalitate, 21-21. Perianu, a mai punctat de trei ori, Moldovan şi Horjea au înscris şi ele câte o dată şi au parafat o victorie brăileană la trei goluiri diferenţă.
Pentru HC Dunărea au marcat Perianu 10 goluri, Moldovan 7, Horjea 5, Brot 2, Farcău 2, iar pentru HCM Roman, Băbeanu 6 goluri, Stoleru 6, Iuganu 5, Agrigoroaie 2, Horobeţ 1, Druţu 1, Genkova 1, Chitacu 1.