Brăilencele învinse de penultima clasată

Formaţia brăileană a fost la zece secunde de un rezultat pozitiv în deplasarea de sâmbăta trecută, de la Cluj. Cu toate că Universitatea Alexandrion a condus pe tabela de marcaj mai bine de 50 de minute, iar diferenţa a fost şi de 4-5 goluri în favoarea elevelor antrenoarei Carmen Amariei, HC Dunărea a reuşit să egaleze în ultimul minut de joc. Ba mai mult, la 24-24, brăilencele au avut şi atacul însă nu au gestionat bine situaţia creată, clujencele au recuperat mingea şi au marcat golul victoriei.
Universitatea Cluj a marcat primul gol al partidei prin Biriş, apoi s-a desprins la două lungimi, 3-1 în minutul 5. A urmat însă o periodă bună a formaţiei vizitatoare, Irimia, Perianu şi Horjea au reuşit să înscrie şi HC Dunărea conducea cu 4-3, în minutul 9. A fost însă un foc de paie deoarece clujencele au revenit în joc şi, după două reuşite semnate de Laslo şi Biriş, Universitatea a preluat conducerea pe tabela de marcaj. Gazdele s-au desprins la patru lungimi la capătul primului sfert de oră, 8-4, şi tot aceeaşi diferenţă în favoarea Universităţii s-a consemnat atât în minutul 23 cât şi după primele 30 de minute de joc.
Clujencele au condus cu 19-14 în minutul 37, iar cu opt minute înainte de finalul jocului aveau un avantaj de şase goluri, 21-15. Cu toate că pe parcursul întâlnirii HC Dunărea a ratat cinci aruncări de la 7 metri dar şi patru contraatacuri, finalul partidei a aparţinut formaţiei vizitatoare astfel că în minutul 59 scorul era egal, 24-24. HC Dunărea a avut şi atacul însă brăilencele s-au precipitat şi au pierdut şansa de a realiza un rezultat foarte bun, Laslo a trimis mingea spre semicercul formaţiei vizitatoare iar Laura Popa a marcat golul victoriei pentru gazde. Partida s-a încheiat cu o aruncare de la 9 metri, cu zid, în favoarea echipei brăilene însă Perianu nu a reuşit să trimită mingea în poarta adversă şi clujencele s-au impus la limită.

Pentru HC Dunărea au marcat, Horjea 7 goluri, Perianu 5, Farcău 4, Brot 3, Irimia 2, Moldovan 1, Czeczi 1, Ganichkina 1, iar pentru Universitatea Cluj au înscris, Popa 7 goluri, Laslo 5, Biriş 3, Paraschiv 3, Chintoan 3, Tetean 2, Vălean 2.