Brăileanul Andrei Crăciun a câștigat cu United Galați Supercupa României la futsal

* este al doilea trofeu obținut de jucătorul brăilean după titlul național din sezonul 2019-2020 * “Două trofee în acest an, este cea mai bună perioadă pe care o traversează United Galați în istoria sa”, spune Andrei Crăciun

Campioana en titre la fotbal în sală a României, United Galați, cu brăieanul Andrei Crăciun printre titulari și principali marcatori, a cucerit Supercupa României la futsal, după ce a câștigat cu 6-2 partida cu FK Odorheiu Secuiesc, deținătoarea Cupei României. Este al doilea trofeu important cucerit în acest an de echipa gălățeană, după campionat și implicit de brăileanul Andrei Crăciun. Cel care, alături de Constantin Burdujel și Octavian Cireș, sunt cei mai vechi componenți ai formației gălățene. Cu câte o “dublă” fiecare, Andrei Crăciun și Daniel Araujo au fost principalii marcatori ai echipei gălățene la Supercupa României.

Reprezentanta României în Liga Campionilor, United Galați, a marcat de patru ori în prima repriză. United a condus cu 4-0 la pauză după “dubla” lui Daniel Araujo și reușitele lui Sergiu Tacot și Andrei Crăciun. La începutul reprizei a doua FK Odorheiu Secuiesc a marcat prin Barna, însă foarte repede Andrei Crăciun a realizat “dubla” și a refăcut decalajul de patru goluri, 5-1, în favoarea formației gălățene. Până la final, fiecare echipă a mai marcat câte un gol, Robert Crișan pentru gazde, Andor pentru oaspeți iar United Galați s-a impus cu 6-2.

“Este o mare bucurie pentru mine și colegii mei să ne trecem în cont cel de-al doilea trofeu din acest an, Supercupa României la futsal. Este cea mai bună perioadă pe care o traversează United Galați în istoria sa. Am câștigat titlul național în ediția 2019-2020 și acum Supercupa. Suntem în cărți pentru un nou titlu și trebuie să facem o figură cât mai frumoasă la turneul de la Galați care se dispută în această perioadă”, ne-a declarat Andrei Crăciun.

Victorie la scor de neprezentare în partida cu Imperial WET Miercurea Ciuc

Tot la Galați, în perioada 12-14 decembrie are loc și turneul al 4-lea, al Ligii 1 la fotbal în sală. În primul meci, United Galați, locul al 2-lea în acest moment, cu Andrei Crăciun în lot, a întâlnit echipa cu care s-a luptat la titlu în sezonul precedent, Imperial WET Miercurea Ciuc, grupare aflată pe poziția a 3-a. Echipa pregătită de antrenorul-jucător Florin Ignat, s-a impus la scor de neprezentare, 3-0, după ce la pauză a condus cu 2-0. Brăileanul nu a mai înscris în acest meci, golurile fiind semnate de Cojocaru, Ignat și Tacot.

“După superba victorie din Supercupă ne-am propus să obținem maximum de puncte din cele trei meciuri pe care le avem de disputat la acest turneu. Pe primul l-am câștigat, ultimul va fi cel mai dificil pentru că vom întâlni liderul la zi, Autobergamo Deva, dar vom juca la victorie și în derby-ul acesta”, a mai spus Andrei Crăciun.