Brăilean, dublu campion național la secțiunea SuperSeniori | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Brăilean, dublu campion național la secțiunea SuperSeniori

• Valeriu Ilie a cucerit tilul național la plus 70 ani, la simplu și la dublu • Cătălin Condei a câștigat titlul național la plus 55 ani, la simplu • la plus 60 de ani, Dumitru Grigore s-a clasat pe locul al doilea la simplu și pe primul loc la dublu

Jucător de tenis emblematic deja în Brăila, Valeriu Ilie a participat la Campionatul național de tenis SuperSeniori de la Slobozia, competiție desfășurată în perioada 29 mai – 2 iunie, iar rezultatele au fost excelente, două titluri naționale.

La simplu, la plus 70 de ani, brăileanul a trecut în două seturi, 6-1, 6-1, în semifinale de Marin Popa (Rm. Vâlcea) iar în finală l-a întâlnit pe eternul rival, Vasile Vespan, din București. Valeriu Ilie a jucat la un nivel înalt în ultimul act al competiției și s-a impus cu 6-3, 6-1.

La dublu, Valeriu Ilie și Alexandru Greabu (București) s-au impus în semifinale cu 6-2, 6-3, în partida cu George Ion Alexandrescu (București), Nicolae Sopon (Ploiești).

În finală, perechea Ilie – Greabu s-a impus cu 6-3, 2-6, 11-9 în super tie-break, în meciul cu Emil Man (Ploiești), Ion Crăciun (Rm. Vâlcea).

“Rezultatele sunt pe măsura așteptărilor. Am obținut două titluri naționale, am început anul competițional foarte bine. A fost un campionat bine organizat, cu premii destul de frumoase”, ne-a declarat dublul campion național, Valeriu Ilie.

Tot la această ediție a naționalelor, potrivit informațiilor oferite de Valeriu Ilie,  alți doi brăileni au urcat pe podiumul de premiere. Cătălin Condei a câștigat titlul național la plus 55 ani, la simplu, iar la plus 60 de ani Dumitru Grigore s-a clasat pe locul al doilea la simplu și pe primul loc la dublu.