Boxul, pe locul întâi în 2015 la CSM Brăila

Şi în acest an, secţia de box de la CSM Brăila a obţinut cele mai bune rezultate atât la nivelul clubului, cât şi la nivel de judeţ. Iar un rol important l-au avut antrenorii George Perţea, Gigi Moise, Costică Dafinoiu, Cristian Bălan şi antrenorul voluntar Giorgiu Jipa. Sportivul anului 2015 este tot Robert Jitaru, cel care, de fapt, îşi menţine poziţia cucerită încă de anul trecut. Jitaru a egalat performanţa din 2014, obţinând pentru a doua oară consecutiv medalia de bronz la Campionatul European de box pentru tineret. Sportivul pregătit de George Perţea şi Gigi Moise a câştigat tot ce putea câştiga în acest an la nivel naţional la categoria 56 kg, medalia de aur la naţionale şi la Cupa României. De asemenea, pugilistul originar din Făurei a câştigat mai multe turnee internaţionale organizate în România, Ring Iaşi, competiţie ajunsă la a 13 ediţie, Centura Dunării, Centura Moldovei, turneu la care au participat pugilişti din cinci ţări iar la regalul pugilistic de la Timişoara s-a clasat pe locul al doilea. Tot la loc de frunte în ierarhia secţiei de box se poziţionează şi Marian Piţa, care în acest an a cucerit titlul naţional la seniori, la categoria 69 kg, a obţinut aurul la Cupa României şi s-a clasat pe locul al doilea la turneul internaţional Centura de aur. Piţa s-a clasat pe locul întâi la turneele internaţionale de la Timişoara şi Ring Iaşi. Tot la seniori, după ce s-a clasat pe poziţia a doua la Cupa României, Marian Vişan a devenit vicecampion naţional la categoria 64 kg.
În total, secţia de box şi-a trecut în cont 18 medalii la masculin şi 6 la feminin. La cadeţi, la Cupa României clubul brăilean a obţinut o medalie de aur prin Sebastian Cuciureanu, una de argint prin Marian Dănilă şi trei de bronz prin Gioni Mirea, Gabriel Bobi şi Costel Feraru, iar la naţionale a obţinut patru medalii de bronz, beneficiari fiind Mirea, Bobi, Feraru şi Valentin Moise. La juniori, doar Fernando Anton a urcat pe podium la naţionale, unde a obţinut medalia de bronz. La tineret, în afară de Jitaru, un alt pugilist brăilean, Adi Bărbieru s-a clasat pe locul al treilea. Bărbieru a obţinut locul întâi şi la Centura Moldovei. Iar la seniori, la Cupa României, în afară de Piţa şi Vişan, alţi doi pugilişti au obţinut medalii, Dragoş Ghionea şi Alexandru Giurgea, primul şi-a adjudecat argintul, cel de-al doilea, bronzul.
"A fost un an foarte greu, unul în care nu am primit niciun fel de ajutor din partea celor care ar fi trebuit să sprijine boxul pe plan local. Rezultatele au fost însă foarte bune, a venit a doua medalie de bronz la europene şi mulţumesc pentru implicare Comitetului Olimpic, altfel nu era posibilă această performanţă a lui Jitaru. După 17 ani, Brăila are din nou un campion naţional de seniori, pe Marian Piţa. Aceste rezultate le-am obţinut cu aportul necondiţionat al antrenorului federal Valentin Vrânceanu, al colegului meu Gigi Moise şi al lui Ionuţ Marin. Ceea ce-mi doresc eu în 2016 este să avem sprijin financiar din partea autorităţilor locale. Este un an olimpic şi avem doi sportivi care vor merge la turneele de calificare pentru Olimpiada de la Rio. Sper, de asemenea, să putem realiza acel Centru de Excelenţă la Brăila", a declarat George Perţea, antrenorul Centrului Olimpic de la Brăila.

Andreea Bordea, cea mai bună din România la 54 kg

Boxul feminin de la CSM Brăila şi-a trecut în palmares 6 medalii, cele mai valoroase dintre ele fiind adjudecate de Andreea Bordea, sportivă pregătită de antrenorul Cristian Bălan. La categoria 54 kg, Bordea a cucerit aurul la Cupa României, apoi a devenit campioană naţională de junioare şi a intrat în vizorul lotului naţional. La categoria 63 kg, Valentina Bălănică a cucerit două medalii de argint la junioare, iar Alina Turtoi şi-a trecut în cont două locuri trei la senioare.