Baschetbaliştii de la Cuza Sport aproape de turneele semifinale

La turneul rezervat categoriei de vârstă U13 de la Buzău, la care s-au remarcat Denis Radu, George Constantin, Ştefan Neculcea, Dragoş Cristache, Edi Trifan şi Andrei Rădulescu, formaţia brăileană a câştigat trei partide, 79-59 cu CSS Buzău, 64-36 cu Fly-OC Constanţa şi 59-36 cu LPS Galaţi, şi a pierdut, 62-101, meciul cu Phoenix Galaţi.
La finalul turneului Cuza Sport a ocupat locul al doilea, luând o serioasă opţiune pentru accederea în faza următoare a competiţiei, cea a semifinalelor.
Echipa a doua a clubului, care a participat la această categorie de vârstă, a fost formată din baschetbalişti mai mici cu doi ani decât restul competitorilor, cei care încă mai au un an la minibaschet, a avut drept obiectiv doar acomodarea sportivilor cu atmosfera meciurilor oficiale. La turneul de la Constanţa, patru reprezentanţi ai clubului Cuza Sport au avut evoluţii bune: Radu Ştefănache, Alexandru Marin, Mihnea Done şi Vlad Popescu.

A început returul la U16

Duminică, în prima etapă a returului Campionatului Naţional, Cuza Sport a câştigat cu 85-61 partida susţinută în deplasare la CSS Tulcea.
Elevii lui Mircea Totolici au pierdut primul sfert, 14-19, dar le-au câştiga pe următoarele trei, 19-14, 32-16 şi 20-12, şi astfel se menţin pe locul al doilea în grupă, lideră fiind Phoenix Galaţi.
Punctele echipei Cuza Sport au fost înscrise de Picuş 32, Negoiţă 19, Panţuru 15, Pop 8, Ilie 4, Coteţ 4, Voiculeţ 2, Hornea 2.