Bănel Nicoliță a revenit la echipa de suflet, CS Făurei

* după zvonurile alarmiste potrivit cărora ar fi fugit în străinătate de frica unor cămătari, fostul internațional a reintrat în teren și a fost decisiv în egalul, 3-3, obținut de echipa sa, în prelungirile reprizei a doua, cu Viitorul Ianca * “M-am întors la CS Făurei pentru a continua proiectul început, să promovăm în Liga a II-a”, ne-a declarat Bănel Nicoliță

O mare surpriză s-a produs săptămâna trecută în fotbalul românesc. După tot felul de speculații, care mai de care mai alarmante privind viața personală și chiar sportivă a lui Bănel Nicoliță, a urmat un “happy end”. Fostul internațional, cu 37 de selecții și un gol la echipa națională, pe vremea când România avea o echipă reprezentativă valoroasă, s-a întors la CS Făurei. În felul acesta adeverindu-se vorbele fratelui său, Stelian Nicoliță, care, contactat de reporterii Obiectiv, a spus că Bănel este într-adevăr plecat din țară, că trebuie să-și rezolve niște probleme și că nimic din ceea ce s-a scris în presa națională, despre o presupusă fugă de teama cămătarilor la care ar fi fost dator, nu este adevărat.

Faptul s-a confirmat sâmbăta trecută când Bănel Nicoliță a fost integralist și decisiv în partida pe care echipa sa, CS Făurei, a încheiat-o la egalitate, 3-3, cu Viitorul Ianca. Un derby județean din Liga a III-a, cu răsturnări de scor. “Jardel”, cum îi spuneau colegii, a fost decisiv. Fundaș central în prima repriză, Bănel Nicoliță a avansat în avanposturi în momentul în care formația sa era condusă cu 3-2. “Antrenorul” din teren, Bănel Nicoliță, a centrat perfect în cel de-al patrulea minut de prelungire al reprizei secunde, iar Ionuț Comșa a îndeplinit o simplă formalitate pentru a înscrie, din 6 metri, cu capul, în poarta apărată de Stroe, golul egalizator, 3-3, care a consfințit scorul final al partidei.

“Marți am făcut primul antrenament, iar astăzi (n.r. 27 noiembrie) am jucat tot meciul. Mă bucur că din pasa mea s-a marcat golul egalizator.

M-am reîntors la CS Făurei pentru a continua proiectul început. Avem sponsori și îmi doresc să ajungem în Liga a II-a”, ne-a spus Bănel Nicoliță la finalul partidei, în timp ce se îndrepta spre vestiare.

Derby spectaculos, cu răsturnări de scor, dar cu un rezultat echitabil

Cu Bănel Nicoliță titular în poastura de fundaș central, CS Făurei a deschis scorul în minutul 12, grație unui gol spectaculos marcat de Marius Mocanu. Dar, pe contraatac, Viitorul Ianca a egalat în minutul 18, prin Marius Coman. Două minute mai târziu, tot pe contraatac, Rareș Cristea a marcat și a adus-o în avantaj, 2-1, pe Viitorul Ianca.

Bucuria echipei vizitatoare a durat doar două minute. Stelian Nicoliță a primit mingea în careul advers și a fost faultat de Stroe în momentul șutului, iar arbitrul a arătat punctul cu var. Moise a transformat penalty-ul și a stabilit scorul primelor 45 de minute, 2-2. Bănel Nicoliță a șutat din lovitură liberă în minutul 30, mingea a revenit din zid la el, iar fostul internațional a trimis-o razant cu transversala. Putea fi 3-2 pentru CS Făurei la pauză, dar mingea șutată de Moise a trecut de puțin pe lângă poartă.

Tot Moise a avut posibilitatea să realizeze “dubla” în minutul 53, dar mingea șutată de el nu a găsit spațiul porții. Viitorul Ianca a trecut în avantaj, 3-2, în minutul 66, după golul marcat de Leonard Coteț.

Din minutul 69, CS Făurei a rămas în inferioritate numerică, după ce V. Ion  a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Şi nu pentru o infracțiune făcută de jucător ci dintr-o eroare. Jucătorul a înțeles că a fost schimbat și a părăsit terenul, dar decizia de a fi schimbat nu a fost luată de antrenor ci de un alt oficial de pe banca de rezerve. Cum jucătorul părăsise terenul fără încuviințarea arbitrului, a primit cel de-al doilea cartonaș galben. Dar faptul că au rămas în inferioritate numerică nu i-au dezarmat pe jucătorii echipei gazdă. Cu Bănel Nicoliță în avanposturi, CS Făurei a alergat după egalare și a obținut-o, 3-3, în cel de-al patrulea minut de prelungire al părții secunde,

un rezultat în urma căruia CS Făurei a urcat pe locul al 8-lea în clasament.

CS Făurei: Toma – Mocanu, Agache, B. Nicoliță, V. Ion – Moise (min. 71: Comșa), Chihaia, Gherghișan, F. Balan – Niță, S. Nicoliță.

Viitorul Ianca: Stroe – Coteț, Popa, Postolea, Bădilaș - A. Crăciun, Irimia, Sava (min. 58: Gorgovan), A. Radu – M. Coman, R. Cristea.