Bănel Nicoliţă şi Vasilică Gheorghe, titulari la Steaua şi Astra

Fotbaliştii crescuţi în curtea Daciei Unirea şi ai Petrolului Ianca au avut evoluţii foarte bune la actualele formaţii în week-end-ul recent încheiat, deşi nu toţi au reuşit să simtă gustul victoriei.
Titular pentru Steaua şi folosit întotdeauna acolo unde este nevoie, Bănel Bicoliţă a bifat toate minutele în derby-ul de la Urziceni şi cu toate că nu a excelat şi el poate fi considerat unul dintre artizanii remizei dintre Unirea Urziceni şi Steaua Bucureşti.
Tot în primul eşalon fotbalistic s-a remarcat şi Vasilică Gheorghe. Ex-petrolistul a fost omul care a iniţiat faza din care Astra a marcat golul egalizator la Bistriţa. Mijlocaşul Astrei a recuperat mingea, a continuat acţiunea cu o centrare perfectă în faţa porţii şi colegul său din avanposturi, Diego Silva, a restabilit egalitatea. V. Gheorghe a fost înlocuit în minutul 81 cu Gussev, iar în final Gloria s-a impus cu 3-1.
Un alt fundaş care joacă meci de meci în oraşul vecin, Galaţi, Emil Cristian a fost integralist pentru Dunărea în victoria cu 3-1 pe care gălăţenii au obţinut-o în deplasare, la ultima clasată din seria I a Ligii a II-a, CSM Rm. Sărat.
Şi Laurenţiu Ivan a fost titular pentru CS Otopeni în partida cu FCM Tg. Mureş, însă formaţia sa nu a reuşit decât o remiză în faţa echipei pregătite de Cosmin Bodea.
Cei mai prolifici jucători ai rundei recent încheiate au fost ex-brăilenii care evoluează la echipa de Liga a III-a, Unirea Slobozia. Unirea a câştigat vinerea trecută, cu 5-0 pe teren propriu partida cu Petrolul Berca, iar patru dintre reuşite au aparţinut brăilenilor refuzaţi de CF Brăila. Viorel Gheorghe a realizat o dublă în minutele 7 şi 25, Costel Roşu a marcat cu zece minute înainte de final, iar Iulian Bogoş a stabilit scorul final al întâlnirii.