minute ale partidei

Australia: 1. Schwarzer - 7. Emerton, 2. Neill, 3. Moore (19. Kennedy '61), 14. Chipperfield - 13. Grella, 5.

Culina, 10. Kewell, 20. Wilkshire (15. Aloisi '75) - 23. Bresciano (4. Cahill '53), 9. Viduka. Antrenor: Guus Hiddink.
Japonia: 23.

Kawaguchi - 19. Tsuboi (2. Moniwa '56) (16. Oguro 90A1), 5. Miyamoto, 22. Nakazawa - 3. Komano, 7. Nakata, 15. Fukunishi, 10. Nakamura, 14.

Santos - 13. Yanagisawa (18. Ono ' 79), 9. Takahara. Antrenor: Zico.
Cartonase galbene: Grella '33, Moore '57, Cahill '69, Aloisi '78

/ Miyamoto '31, Takahara '40, Moniwa '68
Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa de Abd El Fatah Essam (Egipt), ajutat la cele doua

linii de asistentii Dramane Dante (Mali) si Mamadou Ndoye (Senegal).

Selectionata Australiei a invins, luni, la Kaiserslautern,

nationala Japoniei, cu scorul de 3-1 (0-1), in primul meci din grupa F, obtinind, astfel, prima victorie din istoria participarilor sale la

Cupa Mondiala.
In minutul 7, atacantul Mark Viduka l-a tintit in doua rinduri pe portarul Kawaguchi, ratind deschiderea scorului din

apropierea careului mic. De partea cealalta, Takahara a fost foarte aproape sa-si aduca echipa in avantaj, in minutul 23, dar sutul sau de la

18 metri a trecut putin pe linga stilpul din dreapta portii lui Schwarzer. In minutul 25, Viduka l-a servit cu calciiul pe Bresciano in

interiorul careului, dar sutul acestuia a fost respins in extremis de Kawaguchi.Nakamura a deschis scorul in minutul 26 cu un sut centrare de

la 20 de metri. Australienii au protestat indelung, dupa ce Schwarzer a fost jenat de atacantii japonezi in incercarea de a respinge

balonul.
Kewell a fost foarte aproape de egalare un minut mai tirziu, mingea sutata de la 16 metri stergind bara transversala, inainte de

a iesi in afara terenului. Bresciano a avut sansa sa marcheze primul gol din istorie pentru Australia la un turneu final de cupa mondiala, in

minutul 41, dar sutul sau din lovitura libera a fost respins de la radacina barei de portarul Kawaguchi.
La finalul primei reprize,

Japonia a condus cu 1-0, chiar daca marile ocazii ale primei parti au apartinut Australiei.
"Cangurii" au dat dovada de lipsa de

imaginatie si in primele 20 de minute ale reprizei secunde. In minutul 65, Kennedy nu a reusit sa reia spre poarta din interiorul careului,

fiind blocat de fundasii japonezi. Doua minute mai tirziu acelasi Kennedy a obtinut pentru Australia o lovitura libera extrem de periculoasa,

din marginea careului, dar Kawaguchi a respins in corner sutul puternic al lui Viduka.
Selectionata nipona a fost extrem de periculoasa pe

contraatac, insa Yanagisawa a irosit o ocazie foarte buna in minutul 76, sutind slab, lucru ce avea sa coste reprezentativa antrenata de

Zico.
Cind nimeni nu se mai astepta la o rasturnare de scor, cu sase minute inainte de finalul partidei, nou intratul Cahill a reusit

egalarea. Dupa un aut care nu anunta nimic, Kennedy l-a incomodat pe portarul Japoniei, acesta a ratat interventia, iar Cahill a reluat in

poarta din sase metri, marcind primul gol al Australiei in istoria Cupei Mondiale.
Finalul jocului a fost unul apoteotic. Japonia a cerut

un penalty, in minutul 87, la un contact in careu, mai apoi Nakamura a tras putin pe linga poarta din pozitie excelenta, pentru ca Tim

Cahill, in minutul 89, sa marcheze golul de 2-1, cu un sut la semiinaltime ce a muscat bara din dreapta lui Kawaguchi si a intrat in plasa.

Mai mult, in minutul 90A2, Aloisi a recuperat un balon la marginea careului pe care l-a plasat linga bara, ducind scorul la 3-1.
Un

rezultat meritat pentru Australia, care poate conta enorm pentru calificarea in faza optimilor de finala ale Cupei Mondiale.