Aur pentru micuţii karateka de la «Arashi - Do»

Şapte micuţi de la Clubul Sportiv "Arashi - Do" Brăila, participanţi la Campionatul European de Karate Fudokan de la Napoli, Italia, au făcut cinste Brăilei şi ţării întregi, după ce s-au întors acasă încărcaţi cu medalii: trei de aur, una de argint şi trei de bronz.
În perioada 26 - 29 martie 2015, peste 300 de sportivi din România, Italia şi din toată Europa au particpat la Campionatul European de Karate Fudokan pentru copii, cadeţi, juniori, tineri şi seniori, care s-a desfăşurat la Napoili. De la C.S. "Arashi - Do" Brăila, condus de sensei Daniel Mihai, 2 Dan, au participat şapte sportivi cu vârste între 7 şi 12 ani, cinci dintre aceştia urcând pe podium.
Astfel, Gabriel Giurgiu, în vârstă de 7 ani, elev al Şcolii "Ion Creangă" din Brăila, a obţinut medalia de aur şi titlul de campion european la categoria de vârstă 6-7 ani, la proba kihon kumite. Gabriel a câştigat medalia de aur şi la proba kihon Ippon kumite, precum şi medalia de bronz la kata individual.
Locul I, medalia de aur şi titlul de campion european la kumite echipe feminin a fost adjudecat de Florentina Ion, 12 ani, din comuna Tichileşti, membră a CS "Arashi - Do" Brăila, iar Ioana - Mihaela Radu, din comuna Chiscani, a obţinut Locul II, titlul de vicecampioană europeană şi medalia de argint la kumite echipe feminin, categ. 10 - 11 ani.
Andreea - Maria Radu şi Bogdan Dîrnea, ambii din comuna Chiscani, au obţinut Locul III şi medalia de bronz la enbu mixt, categ. de vârstă 8 - 9 ani. Ceilalţi doi micuţi karateka de la "Arashi - Do", participanţi la Campionatul European de la Napoli, au fost Alexandru Cazan şi Nicolae Puşcaşu.
Reamintim că sportivii de la CS "Arashi - Do" Brăila - club înfiinţat de sensei Daniel Mihai, 2 Dan, în februarie 2014 - au obţinut rezultate peste aşteptări şi la Campionatul Naţional de Fudokan, care s-a desfăşurat la Galaţi, în perioada 6 - 8 martie a. c.
Gabriel Giurgiu, 7 ani, a obţinut atunci două medalii de aur şi una de bronz, iar Andreea Radu, 7 ani, şi Bogdan Dârnea, 8 ani, medalii de argint.
Trebuie precizat faptul că, deşi au încercat să obţină sprijin pentru deplasarea la Napoli, micii sportivi de la CS "Arashi - Do" Brăila au fost nevoiţi să meargă la campionat pe banii părinţilor.