Au fost desemnați câștigătorii trofeului “Călărețul singuratic” la șah rapid

• la turneul organizat de clubul Orizont 64 și partenerii Micul Prinț și DJS Brăila au participat 70 de șahiști din Republica Moldova, Ucraina, Belgia și România • openul principal a fost câștigat de gălățeanul Cătălin Tudoroiu • Cosmin Andrei Chiriac de la Orizont 64 s-a clasat pe locul al treilea

Prima ediție a trofeului “Călărețul singuratic” la șah rapid s-a

desfășurat pe 29 iulie în sălile Muzeului de Istorie “Carol I” și a reunit la start 70 de jucători din Republica Moldova, Ucraina, Belgia și România, țara noastră fiind reprezentată de șahiști de la cluburi din Focșani, Buzău, Galați, București, Cluj Napoca și Brăila.

Competiția de la Brăila a fost organizată de Orizont 64 în parteneriat cu Micul Prinț și Direcția Județeană pentru Sport Brăila în calitate de finanțator. Aceasta a fost structurată pe două turnee, openul principal cu 50 de șahiști la start și openul secundar rezervat sportivilor nelegitimați, unde pentru premiile puse în joc și-au disputat întâietatea 20 de jucători.

Ambele turnee s-au desfășurat în sistem elvețian, 7 runde cu 10 minute și 5 secunde timp de joc.

Competiția a fost arbitrată de brăileanul Adrian Florea, secretar al clubului Orizont 64 și va fi omologată la Federația Română de Șah.

Openul principal a fost câștigat de Cătălin Tudoroiu (CSM Galați), cu 6 puncte și jumătate, din 7 posibile. Locul al doilea i-a revenit lui Ioan Robert Ivan de la Minerva Brăila, cu 5 puncte și jumătate iar pe al treilea s-a clasat Cosmin Andrei Chiriac, de la Orizont 64, cu 5 puncte și jumătate. Poziția a patra a fost adjudecată de Sandu Gurguiatu de la CSM Focșani.

Categoria I: 1. Florinel Trufă (Phoenix Buzău), 2. Lucian Jugaru (CSM Galați)

Categoria a II-a: 1. Ovidiu Lupu (CSM Galați), 2. Norin Vlad Oncescu (Micul Prinț Brăila).

Băieți U14: 1. Andrei Simulescu (CSM Galați), 2. Andrei Vlad Roșu (Minerva Brăila), 3. Laurențiu Pantazi (Ploiești).

Fete U14: 1. Valeria Hiznicenco (Republica Moldova), 2. Alexandra Coman (CSM Galați).

Categoria U12 băieți: 1. Ștefan Voicu (București), 2. Andrei Scripcaru (București), 3. Luca Bratu (Minerva Brăila).

Categoria U12 fete: 1. Irina Apostu (SC Galați), 2. Mihaela Cristea (Diana Galați).

Băieți U10: 1. Andrei Burghelea (București), 2. Matei Voicu (București), 3. Cristian Talabă (SC Galați),

Fete U10: 1. Maria Plopeanu (București), 2. Maya Pantazescu (Orizont 64 Brăila).

Clasamentul U8 băieți: 1. Mihai Răzvan Roșu (Minerva Brăila), 2. Eric Berbecel (CSM Galați), 3. Filip Stencău (Minerva Brăila).

Fete U8: 1. Sabina Dutcovici (București).

Premiul de debut: Daniel Avram (Orizont 64 Brăila).

Clasamentul final în turneul secundar: 1. Nectaria Negru (CSM Galați), 6 puncte, 2. Cristian Alexandru Dache (Micul prinț Brăila), 3. Nikolai Brajenko (Micul Prinț Brăila, sportiv din Ucraina), 4. Luca Stanciu (Minerva Brăila), 5. Pavel Ștefănescu (CSM Galați), 6. Vladimir Basa (SC Galați).

Festivitatea de premiere a fost oficiată de Ionel Balcan, vicepreședintele clubului Orizont 64 și Iulian Preda, președintele clubului Micul Prinț.

știgătorii au primit cupe, medalii, diplome și dulciuri în turneul secundar, premii oferite de către DJS Brăila, partener și finanțator al competeției.

“A fost o competiție reușită, pentru că am colaborat foarte bine cu partenerii Micul Prinț respectiv DJS Brăila. Muzeul de istorie “Carol I” ne-a asigurat condiții optime de desfășurare pentru cele două turnee. Îi felicit pe toți participanții”, ne-a declarat Ionel Balcan, vicepreședintele clubului Orizont 64.