Atleții de LPS Brăila au cucerit 6 medalii la naționalele U20

• Denisa Balaban este dublă campioană națională • Darius Techiu a cucerit aurul la 60 m garduri • Denis Neacșu a cucerit două medalii de aur, la 200 și 400 m plat

Atleții de la LPS Brăila și CSM Brăila au participat cu brio la etapa finală a Campionatului Național rezervat juniorilor I sau U20, cum este cunoscută această competiție în ultima vreme.

Conform evoluțiilor sale din acest an, Denisa Balaban de la LPS Brăila, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, a devenit dublă campioană națională. Balaban a câștigat medalia de aur la ambele probe la care a luat startul, 60 m plat și 60 m garduri. Colegul ei de grupă, Darius Techiu și-a trecut în palmares titlul național la 60 m garduri, iar la 60 m plat a cucerit medalia de bronz.

“Copiii s-au comportat foarte bine, au câștigat conform planificării. În continuare ne vom pregăti pentru sezonul de atletism în aer liber când vom avea ca obiectiv obținerea baremurilor pentru Campionatul European rezervat juniorilor I, care va avea loc în august, în Israel”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu.

Tot la etapa finală a naționalelor U20, care au avut loc pe 4 și 5 martie, LPS Brăila și-a mai trecut în cont două medalii. Damian Toma, de la grupa profesoarei Anilena Anton, a cucerit medalia de argint la 60 m plat, iar Cosmin Moise, de la grupa profesorului Nicu Roată, a cucerit medalia de bronz la 60 m garduri. Andreea Marinescu a trecut a cincea linia de sosire la 60 m plat.

“Am obținut rezultate foarte bune la această ediție a naționalelor. Cu mici excepții, toți atleții brăileni prezenți în concurs au urcat pe podiumul de premiere”, a declarant profesorul Nicu Roată.

Sportivii de la CSM Brăila care au luat startul la această competiție de la București și-au îndeplinit obiectivele. Denis Neacșu, atlet cu dublă legitimare, CSM Brăila – LPS Brăila, de la grupa profesoarei Irina Roată, a devenit dublu campion național după ce a câștigat probele de 200 și 400 m plat, cu noi recorduri personale.

Ștefan Lâlă de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu și-a trecut în cont un loc 5 în finala probei de 60 m garduri.