Atleții brăileni U16 și U18 au repetat înaintea finalelor

* sportivii de la CSM Brăila și LPS Brăila sunt în grafic, raportat la actualul stagiu de pregătire

Atleții brăileni cu pretenții la medalii în sezonul de sală, de la CSM Brăila și LPS Brăila, au participat la București, la prima etapă a Campionatului Național rezervat categoriilor de vârstă U16 și U18. Iar rezultatele au fost cele așteptate.

La U16 (juniori II) Robert Bălin, pregătit la CSM Brăila de Irina Roată și Anamaria Codreanu, a câștigat proba de 60 m plat, cu un nou record personal, 8:64 secunde, iar la 400 m plat a trecut al doilea linia de sosire. Brăileanul a stabilit și un nou record personal, 54:86 secunde. Colegul lui de grupă, Mario Grozea, s-a clasat pe poziția a 2-a la 60 m garduri (8:72 secunde) și pe a 10-a la 200 m. Safira Barbu a câștigat proba de 60 m garduri, timpul realizat de ea, 9:03, reprezentând un nou record personal. Barbu a ocupat poziția a 9-a la 60 m plat. Bianca Bratosin și-a trecut în cont un loc 3 la 60 m garduri și un loc 9 la 400 m, iar Ștefania Coteș a bifat un loc 4 la 60 m garduri și un loc 15 la 200 m.

Rebeca Băjănică a participat la 60 m și la 200 m unde a avut evoluții promițătoare.

La U18 (juniori I) Ștefan Lâlă a trecut al 4-lea linia de sosire la 60 m garduri, iar la 400 m s-a clasat pe locul al 8-lea. Tot la această categorie de vârstă Claudiu Dima a bifat un loc 6 la 60 m, cu record personal, 7:34 secunde și un loc 11 la 200 m, tot cu record personal, 24:47 secunde. Laurențiu Stan a avut evoluții promițătoare în probele de 60 și 200 m.

Atleții de la LPS Brăila au fost de asemenea în grafic pentru această perioadă de pregătire. La U16, Andreea Mocanu de la grupa profesorului Florinel Ilie s-a clasat pe locul al doilea la 60 m. Brăileanca a alergat această distanță în 7:82 secunde, iar câștigătoarea a scos un timp de 7:81 secunde. Andreea Marinescu a ocupat poziția a 5-a. Andreea Mocanu a câștigat proba de 60 m garduri. Tot la garduri, la U16, Cosmin Moise de la grupa profesorului Nicu Roată s-a clasat pe locul al 2-lea (8:32 secunde), iar Cosmin Pitulice, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, a ocupat poziția a 3-a (8:48 secunde). Răzvan Anghel a bifat un loc 5, iar David Gheosu un loc 7. Damian Toma și Raul Balaban au avut prestații promițătoare în proba de viteză.

“Ca timpi și ca locuri, rezultatele au fost foarte bune raportat la această perioadă de pregătire, în opinia mea”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.

Tot la această etapă de la București, Maria Bunea, de la grupa profesoarei Luiza Gorciac, s-a clasat pe locul al 5-lea la triplusalt, cu un nou record personal, 9,73 metri și tot același loc 5 l-a obținut atleta menționată și în proba de 60 m garduri. La garduri, Sara Covaci și-a trecut în cont un loc 6.