Atleți brăileni pe podium la Cupa Bistriței

• Denisa Balaban, de la LPS Brăila, a câștigat proba de 60 m garduri junioare I și va reprezenta România la Jocurile Balcanice • Safira Barbu, de la CSM Brăila, s-a impus în proba de 60 m garduri junioare II • David Ghiosu, victorios în două probe, 60 m plat și 60 m garduri, la juniori II

În weekend-ul recent încheiat, la Bacău, a avut loc prima competiție atletică din 2023, Cupa Bistriței, ediția a 38-a, una tradițională care deschide sezonul competițional de sală. Concursul s-a desfășurat în două reuniuni, în conformitate cu regulamentele World Athletics și cel al Federației Române de Atletism.

A fost un bun prilej pentru antrenori de a vedea cum stau cu pregătirea elevii lor.

La startul competiției s-au regăsit și atleți cu palmarese bogate din Brăila, doi de la CSM Brăila și patru de la LPS Brăila, și toți s-au regăsit printre protagoniștii probelor la care au luat startul.

Sportivul anului 2022 în județul Brăila, Denis Neacșu, junior I, de la CSM Brăila, pregătit de profesoara Irina Roată, s-a clasat pe locul al doilea la 400 m, într-un clasament open. Colega sa de club, Safira Barbu, a câștigat proba de 60 m garduri, junioare II, timpul realizat de aceasta fiind 9:19 secunde.

“Rezultatele sunt bune și cu siguranță Neacșu va prinde lotul României pentru proba de 400 m de la Balcaniada de juniori”, ne-a declarat profesoara Irina Roată.

Denisa Balaban, de la LPS Brăila, junioară I de la grupa profesorului Fănel Ionescu, a ocupat locul al treilea la 60 m plat, cu timpul de 7:88 secunde, într-un clasament open. Balaban a câștigat proba de 60 m garduri junioare I, cu un timp foarte bun, 8:55 secunde, care reprezintă baremul de participare la Jocurile Balcanice, care vor avea loc la începutul lunii februarie, la Belgrad. Darius Techiu, atlet tot de la grupa profesorului Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul al doilea la 60 m garduri, juniori I, timpul realizat de acesta fiind 8:13 secunde. Brăileanul nu și-a realizat baremul pentru Jocurile Balcanice, însă mai are la dispoziție trei concursuri ca să-și realizeze obiectivul.

David Ghiosu, de la grupa profesoarei Sica Lazăr, a câștigat două probe,  pe cea de 60 m plat și pe cea de 60 m garduri, cu timpul de 8:30 secunde, la juniori II.

La acestă competiție, de la LPS Brăila a mai fost și Răzvan Anghel, însă vineri seara, la ultimul antrenament, a suferit o accidentare ușoară și a preferat să nu mai concureze în proba de 200 m.

“Un început foarte bun de sezon indoor. Denisa Balaban a scos un timp foarte bun și și-a asigurat participarea la Balcaniada de juniori, Techiu mai are timp să-și realizeze acest obiectiv”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu.