Atleţilor brăileni nu le-a priit stadionul Dinamo

La cel de-al doilea Grand Prix atletic în aer liber pentru seniori şi tineret, derulat în week-end-ul trecut pe pista stadionului Dinamo, sportivii brăileni au obţinut rezultate mai slabe decât la prima confruntare.

Proba la care reprezentanţii CSM-ului ocupau nu de mult tot podiumul, cea de 110 m garduri, a fost câştigată de data aceasta de stelistul Alexandru Mihăilescu, pe locul al doilea s-a clasat ex brăileanu Ionuţ Pungă, legitimat în prezent la CSM Bucureşti, iar pe poziţia a treia Aurel Baciu de la CSM Brăila. Un alt atlet brăilean care acum însă reprezintă clubul Farul, Paraschiv Eftimie, s-a clasat pe locul al patrulea, iar pe cinci şi şase sportivii CSM-ului, Ionuţ Lazăr şi Ionuţ Vlaicu.

În proba similară a fetelor, cea de 100 m garduri, Anamaria Caragaţă a sosit a doua.

Nici Anamaria Ioniţă nu s-a regăsit de data aceasta printre câştigătoare. Eleva profesoarei Irina Roată s-a clasat de două ori pe locul secund, la 100 şi 200 m plat şi odată pe poziţia a treia la 400 m plat, o probă câştigată de Mirela Lavric de la LPS Vaslui.

O zi slabă a prins şi multipla campioană la aruncarea suliţei, Ramona Anghelaş care a ocupat abia locul al patrulea cu o aruncare ce a măsurat 46,49 m, proba fiind câştigată de Maria Negoiţă de la Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti cu o perfomanţă de 58,72 m.

La triplusalt feminin s-a impus Cristina Bujin de la Farul - Dinamo care a sărit 13,96 m, locul al doilea i-a revenit colegei ei de club, Carmen Toma, iar al treilea Adelinei Gavrilă de la Farul care a sărit 13,17 m.

La cel de-al doilea Grand Prix au participat 230 de atleţi, 147 în concursul masculin, 90 în cel feminin, de la 82 de cluburi din ţară.