Atleţii de la LPS Brăila s-au remarcat la grand prix-ul juniorilor II

La grand prix-ul de atletism rezervat juniorilor II care a avut loc la sfârşitul săptămânii trecute la Bucureşti atleţii de la LPS Brăila au dominat probele de 60 m garduri şi 60 m plat. Finala de 60 m garduri fete a fost câştigată de eleva profesoarei Sica Lazăr, Andreea Caracuda, iar pe poziţia a doua a sosit Bianca Toader de la grupa profesorului Nicu Roată, timpii realizaţi de cele două sportive fiind foarte buni pentru perioada actuală, 9:04 secunde şi respectiv 9:07 secunde. La 60 m garduri băieţi tot un reprezentant al LPS-ului brăilean a câştigat finala, Andrei Negoiţă, sportiv pregătit de profesoara Anilena Anton. La 60 m plat fete Bianca Toader s-a clasat pe locul al doilea.
Gruparea sportivă brăileană a avut însă şi alţi atleţi care s-au calificat în finalele acestor două probe, Alexandru Iconaru, Ionuţ Buzea, Matei Tronciu, Petronela Cristea, Alin Crăcană, Petrişor Tudor, Sabina Vizireanu, Laurenţiu Nedelcu- şi toţi au avut evoluţii promiţătoare în vederea etapei finale a Campionatului Naţional de atletism pentru juniori II.
"A fost un concurs greu, pentru că s-a alergat pe o suprafaţă nouă dar noi ne-am descurcat bine, majoritatea juniorilor II brăileni au realizat noi recorduri personale. Sunt convinsă că aceşti copii se vor lupta cu succes şi pentru medalii", a declarat profesoara Sica Lazăr.

Ioniţă, Nedelcu şi Sandu au realizat recorduri personale

Juniorii II au concurat sâmbătă şi duminică dimineaţă iar după-amiază au intrat în competiţie atleţii seniori, cei de la tineret şi juniorii I. La seniori Anamaria Ioniţă, sportivă cu dublă legitimare, CSM Brăila - CSU Piteşti, s-a clasat pe locul al treilea la 60 m plat cu un nou rcord personal, 7:64 secunde. Cu toate că încă este junior, Cristian Nedelcu a ocupat poziţia a treia la 60 m garduri în concursul masculin al seniorilor, în timp ce, tot la garduri, la aceeaşi categorie de vârstă, junioara Adelina Sandu a încheiat finala pe poziţia a patra. Atât Nedelcu cât şi Sandu au realizat recorduri personale.