Atleţii de la LPS Brăila s-au remarcat la etapa de zonă de la Bucureşti

În week end-ul trecut, atleţii copii din ţară şi-au testat forţele la Bucureşti şi Bacău înaintea finalelor indoor din acest an, iar cu acest prilej sportivii de la LPS Brăila au lăsat o impresie foarte bună.

La copii 1 Bianca Toader de la grupa profesorului Nicu Roată a câştigat atât proba de 60 m plat, cu un timp bun pentru această perioadă de pregătire, 8:34 secunde, cât şi pe cea de 60 m garduri, de asemenea cu un timp bun, 9:86 secunde. Dacă la sprint Toader a fost singura atletă brăileană calificată în finală, în cea de 60 m garduri, în afară de sportiva menţionată, alte patru colege de club au ajuns în ultimul act al competiţiei de verificare. Denisa Oancia s-a situat pe poziţia a doua, Mihaela Milea pe a patra, Raluca Alexandru pe a cincea, Teodora Jantea pe a şaptea. În proba de 60 m garduri băieţi, LPS Brăila a avut tot cinci finalişti. Cursa a fost câştigată de Mihai Ghiţev, sportiv pregătit de profesorul Nicu Roată, pe locul al treilea s-a clasat Alexandru Galupa, pe al patrulea Marius Băjănaru, pe al cincilea Andrei Rusea, iar pe al şaptelea Roberto Burghelea. Tot la copii 1, în finala de 60 m plat băieţi Rusea (LPS) s-a clasat pe poziţia a patra, Sebastian Băjănică (CSM) pe a cincea, iar Marius Băjănaru (LPS) pe a şaptea. Ştafeta 4X1 tur de la LPS, în componenţa Andra Filote, Raluca Alexandru, Violeta Badea, Elena Torcaciu, a ocupat locul al treilea.
La copii 2, în finala probei de 50 m garduri reprezentanţii CSM-ului Alexandru Şendrea şi Bogdan Dumitrache au ocupat locurile al cincilea şi al şaselea. Ştafeta de băieţi de la LPS s-a clasat pe poziţia a treia. La copii 3, Sabina Lupu de la CSM a trecut a doua linia de sosire, în proba de 50 m garduri.