Atleţii de la LPS Brăila au cucerit 5 medalii la naţionalele juniorilor III

• Andreea Mocanu este dublă campioană naţională la 80 m garduri şi la 100 m plat • la 200 m plat s-a clasat pe locul al 2-lea • de la LPS au mai urcat pe podium Anghel Răzvan şi Cosmin Pitulice • CSM Brăila şi-a trecut în cont două medalii, ambele cucerite de Ştefan Lâlă

Aşa cum ne-au obişnuit deja, atleţii brăileni de la LPS şi CSM obţin de fiecare dată rezultate foarte bune la competiţiile naţionale la care participă.

Regula s-a păstrat şi în wekend-ul recent încheiat, mai precis la naţionalele de atletism în aer liber pentru juniori III.

Confirmând forma foarte bună din această vară, Andreea Mocanu, de la LPS Brăila, deşi este în primul an la această categorie de vârstă, a devenit dublă campioană naţională. Sportiva pregătită de profesorul Florinel Ilie a câştigat atât proba de 80 m garduri cât şi pe cea de 100 m plat. Mocanu s-a clasat pe locul al 2-lea la 200 m plat.

Răzvan Ilie, de la LPS Brăila, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, s-a clasat pe locul al doilea la 90 m garduri. Câştigătorul a alergat această distanţă în 12:99 secunde, iar brăileanul în 13:00 secunde. Anghel s-a clasat pe locul al 5-lea la 200 m plat.

Tot de la acelaşi club, Cosmin Pitulice, atlet aflat, de asemenea, tot în primul an de juniori III, de la grupa profesoarei Sica Lazăr şi-a trecut în cont medalia de bronz la 300 m garduri, iar la 90 m garduri a trecut al 5-lea linia de sosire.

Andeea Marinescu de la grupa profesoarei Anilena Anton a obţinut locul al 4-lea la 100 m plat.

“Ne-am realizat obiectivele, asta în condiţiile în care majoritatea atleţilor noştri, sunt în primul an la juniori III. Mocanu a făcut un concurs foarte bun, Anghel ar fi meritat locul întâi, dar per total a fost un concurs reuşit”, ne-a declarat profesoara Sica Lazăr.

Tot la această competiţie, Ştefan Lâlă de la CSM Brăila, de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu, a cucerit două medalii, una de argint la 300 m garduri şi una de bronz la 90 m garduri.