Atleţii copii de la CSM Brăila şi LPS Brăila s-au remarcat la etapa de zonă

• Robert Bălin a câştigat proba de 60 m garduri şi s-a clasat al 3-lea la 200 m plat • Safira Barbu şi Mario Grozea au ocupat locul al doilea • tot pe locul al doilea au încheiat concursul ştafetele de fete de la CSM Brăila

Atleţii copii de la CSM Brăila şi LPS Brăila au participat la etapa de zonă a Campionatului Naţional de atletism în sală, iar în urma testelor de la Bucureşti a rezultat că atletismul brăilean are pe ce se baza în viitor la această disciplină sportivă.

La copii 1 Robert Bălin (CSM Brăila) de la grupa profesoarei Anamaria Codreanu a câştigat proba de 60 m garduri, iar la 200 m plat s-a clasat pe locul al treilea. Tot la garduri Safira Barbu şi Daciana Frunză de la grupa profesoarei Irina Roată au ocupat locul al doilea, respectiv al treilea. Iar Maria Şişu a trecut a şasea linia de sosire în această probă.

În concursul copiilor 2 Mario Grozea de la grupa profesoarei Anamaria Necoară s-a clasat pe locul al doilea la 60 m plat. Tot la această categorie de vârstă Rebecca Băjănică a sosit a cincea la finalul probei de sprint.

CSM Brăila a mai obţinut două locuri 2 în probele de ştafetă 4X1 tur fete. La copii 1 componenţa ştafetei a fost următoarea: Iulia Liga, Ştefania Coteş, Daciana Frunză, Bianca Bratosin. La copii 2 au alergat  Alexandra Sandu, Nicoleta Florea, Eveline Chiojdoiu, Rebecca Băjănică.

“La unele probe se puteau obţine locuri mai bune. Dar pe ansamblu suntem mulţumiţi de rezultatele de la acest test de verificare. Consider că suntem în grafic. Din păcate organizarea a lăsat mult de dorit”, ne-a declarat profesoara Irina Roată.

Două locuri trei pentru atleţii de la LPS Brăila

La proba de 60 m garduri copii 1 Răzvan Ştefănescu, de la grupa profesoarei Luiza Gorciac s-a clasat pe locul al treilea. Colegii lui de grupă, Robert Iordache şi Luca Satnoianu au ocupat locul al cincilea, respectiv al şaselea. La fete, în aceeaşi probă, Alesia Popescu s-a clasat pe poziţia a şasea.

La copii 2 Cătălina Burtea de la grupa profesoarei Sica Lazăr a trecut a treia linia de sosire la 60 m garduri, iar Denisa Băieţelu a încheiat concursul pe locul al şaselea.