Astăzi intrăm în săptămâna a doua la Cupa Mondială din Qatar

• Brazilia – Elveția și Portugalia - Uruguay sunt meciurile interesante ale acestei zile

Astăzi, 28 noiembrie, Cupa Mondială din Qatar intră în cea de-a doua săptămână. Partidele cele mai interesante din faza a doua a grupelor G și H sunt Brazilia – Elveția și Portugalia - Uruguay.

Victorii pentru Polonia și Argentina înaintea partidei directe

În grupa D, echipa națională a Franței a învins-o pe Danemarca, scor 2-1, în etapa a doua din faza grupelor Campionatului Mondial din Qatat. Astfel că, având două victorii, deci 6 puncte, “Cocoșii galici” s-au calificat în optimi. Kylian Mbappe a reușit o “dublă” pentru francezi, după ce înscris în minutele 61 și 86, iar golul danezilor a fost înscris de Andreas Christensen, în minutul 68.

Echipa națională a Argentinei și-a revenit după umilința cu Arabia Saudită și a câștigat cu 2-0 meciul cu Mexic, partidă contând pentru etapa a doua a grupelor. După o primă repriză controlată de mexicani, a urmat o a doua cu Argentina în prim plan. Messi (min. 64) și Fernanzez (min. 87) au înscris și au urcat naționala Argentinei pe locul secund în grupă.

Tot sâmbăta trecută, partida Tunisia - Australia din Grupa D s-a încheiat cu victoria la limită, 1-0, a australienilor. Unicul gol al partidei a fost înscris de Duke, în minutul 23.

În grupa C, Polonia, pentru care au marcat  Zielinski (min. 39) și Lewandowski (min. 83), s-a impus cu 2-0 în partida cu Arabia Saudită.