Astăzi avem handbal de Liga Florilor în Polivalentă | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Astăzi avem handbal de Liga Florilor în Polivalentă

• HC Dunărea o întâlnește pe CSM Târgu Jiu • meciul contând pentru etapa a 7-a începe la 17:30 și este transmis în direct de Pro Arena

Astăzi, 18 octombrie, de la ora 17:30, HC Dunărea Brăila va juca în Polivalentă cu CSM Târgu Jiu, într-o partidă contând pentru etapa a 7-a a turului Ligii Florilor la handbal feminin.

Înaintea partidei directe, formația brăileană pregătită de Jan Leslie și Cristian Preda are 10 puncte și ocupă locul al 7-lea, iar adversara sa, cu doar 3 puncte, se află pe poziția a 10-a.

Raportat la valoarea celor două loturi, HC Dunărea este favorită la victorie în acest meci transmis în direct de Pro Arena.

În ediția de campionat 2023-2024, HC Dunărea s-a impus cu 32-28 în deplasare, iar în retur, pe 18 mai 2024, formația brăileană a câștigat la scor, pe teren propriu, 43-24.

Campioana en titre de tineret, lider al Grupei B

HC Dunărea se menține în fotoliul de lider al Grupei B a Campionatului Național de tineret și după runda a 5-a. În această etapă formația brăileană pregătită de Cristian Preda s-a impus cu 42-31 în disputa cu Gloria Buzău, o nouă partidă în care HC Dunărea a făcut un joc foarte bun.

Practic, meciul a fost echilibrat doar în primele minute ale primei reprize, când buzoiencele au condus cu 1-0 și 2-1, iar tabela a mai arătat și o egalitate, 5-5, la capătul primelor 10 minute. După această scurtă perioadă echilibrată, echipa brăileană a dictat ritmul jocului, avea deja patru goluri avans, 10-6, după primul sfert de oră, iar la pauză conducea cu un scor categoric, 21-13.

În repriza a doua, HC Dunărea a avut și un avantaj de 16 goluri, 40-24, în minutul 51. Campioana en titre s-a impus cu 42-31, un scor care nu mai are nevoie de alte comentarii.

În etapa a 6-a, pe 2 noiembrie, se va disputa derby-ul CSM București – HC Dunărea Brăila.

Podiumul în Grupa B se prezintă astfel: 1. HC Dunărea Brăila 13 puncte, 2. SCM Râmnicu Vâlcea 11 puncte, CSM București 10 puncte cu mențiunea că echipa bucureșteană are un joc mai puțin disputat.

Pentru echipa de tineret de la HC Dunărea au marcat: Mihăilă 8 goluri, Iordache 6, Neacșu 5, Mici 5, Ababei 4, Stavariu 4, Cocianu 3, Pop 3, Gavrilă 2, Iorga 1, Decianu 1.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289