Astăzi au loc finalele Cupei Primăverii la fotbal în sală

• în primul meci, de la ora 17.00, pentru locul al treilea se înfruntă Inspectoratul Şcolar şi Poliţia de Frontieră • urmează un joc de copii • de la 18.30, Armata şi Penitenciarele dispută finala mare

În această după-amiază, începând cu ora 17.00, Sala Polivalentă găzduieşte finalele celui mai mare turneu de fotbal organizat în ultima vreme la Brăila, Cupa Primăverii. În primul meci se întâlnesc formaţiile care se luptă pentru locul al treilea, Inspectoratul Şcolar şi Poliţia de Frontieră. Ambele echipe au fost învinse în semifinale.

Inspectoratul Şcolar a pierdut la limită, 4-3, disputa cu Penitenciarele, după un meci cu mulţi nervi şi cu eliminări de ambele părţi. Marius Coman a deschis scorul pentru formaţia Penitenciarelor în minutul 14 şi a stabilit totodată şi scorul primei reprize. La două minute de la reluare, Dragoş Mocanu a restabilit egalitatea însă în minutul 29 Penitenciarele au trecut în avantaj graţie reuşitei lui Voiculeţ. Au urmat momente mai puţin dorite pe o arenă sportivă, cu ieşiri în decor ale unora dintre oficialii celor două formaţii, astfel că arbitrii întâlnirii, Ionuţ Smeu şi Georgel Badea, l-au eliminat pe Viorel Tănase de la echipa Inspectoratului Şcolar dar şi pe delegatul echipei Penitenciarelor, Angelin Moisescu. Cu un jucător mai mult în teren timp de 5 minute, formaţia Penitenciarelor a mai înscris de două ori prin Ciprian Ghiojdoiu şi Marius Coman şi conducea cu 4-1 în minutul 35. În efectiv complet, echipa Inspectoratului Şcolar a reuşit să înscrie de două ori, prin Viorel Ivan (min. 37) şi Mihai Anghel (min. 39). La ultima fază a meciului, Anghel a ratat o lovitură de la 10 m, iar formaţia Penitenciarelor s-a impus cu 4-3.

În prima semifinală, într-un meci fără istoric, Armata s-a impus fără probleme, cu 8-0, faţa celor de la Poliţia de Frontieră.