Astăzi, 22 decembrie, începe Cupa Dunărea la handbal feminin

• la ediţia a V-a participă HC Dunărea, CSM Galaţi, SCM Gloria Buzău şi AHCM Slobozia • de la ora 16.00 se dispută meciul HC Dunărea – AHCM Slobozia

Sâmbătă după-amiază şi duminică dimineaţă, în Sala Polivalentă se dispută mecurile din cadrul celei de a V-a ediţii a Cupei Dunărea la handbal feminin. Este un turneu de pregătire organizat de HC Dunărea la care participă alte două formaţii din Liga Florilor, CSM Galaţi şi SCM Gloria Buzău precum şi liderul grupei A, a Diviziei A, AHCM Slobozia.

Astăzi, 22 decembrie, de la ora 16.00, HC Dunărea Brăila o va întâlni pe AHCM Slobozia, iar de la ora 18.00 se dispută partida SCM Gloria Buzău – CSM Galaţi.

Duminică, 23 decembrie, de la ora 10.00, are loc finala mare, între învingătoarele din prima zi, iar de la ora 12.00 se va disputa finala mică.

AHCM Slobozia a câştigat cu 32-25 partida oficială cu HC Duărea II

Joi, în Polivalentă AHCM Slobozia s-a impus la şapte goluri în faţa satelitului echipei HC Dunărea, într-o partidă contând pentru etapa a X-a a Diviziei A.

Tinerele handbaliste brăilene pregătite de Cristian Preda şi Eugen Jelesneac  au ţinut ritmul impus de liderul grupei A, AHCM Slobozia doar în primul sfert de oră al primei reprize. HC Dunărea II a condus în această perioadă cu 3-2, 6-4 şi 7-6, după care formaţia pregătită de Gheorghe Covciu a jucat foarte bine, astfel că la pauză avea patru goluri avans.

AHCM Slobozia a controlat ostilităţile în teren şi în repriza a doua, a avut chiar şi opt goluri avantaj, iar în final s-a impus cu 32-25.

Pentru HC Dunărea II au marcat Diana Gaşpar 6 goluri, Alina Vătu 6, Iasmina Ichim 5, Mirabela Coteţ 2 , Alexandra Oprea 2, Alexandra Vrabie 2, Ştefania Epureanu 2, iar pentru AHCM Slobozia au înscris Mădălina Toma 10, Loredana Vârtic 7,  Andreea Ivan 6, Mihaela Obedeanu 3, Ioana Georgescu 3, Cătălina Sava 2, Mouna Jlezi 1.