Astăzi, 16 septembrie, avem handbal de Liga Florilor în Polivalentă | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal
Reîntâlnire cu echipa de suflet

Astăzi, 16 septembrie, avem handbal de Liga Florilor în Polivalentă

• acesta este primul meci pe teren propriu pentru HC Dunărea • formația brăileană joacă de la ora 17.30 în compania Coronei Brașov • start lansat pentru echipa de tineret în noul sezon • campioana en titre la tineret, HC Dunărea, a câștigat cu 50-24 meciul cu CSM Slatina

Iubitorii handbalului feminin brăilean au astăzi, 16 septembrie, ocazia să-și vadă favoritele la lucru. În primul meci pe care îl dispută pe teren propriu în sezonul competițional 2024-2025, formația de senioare HC Dunărea va juca, de la ora 17.30, în compania Coronei Brașov.

Ambele combatante au câștigat în runda precedentă.

Corona Brașov a realizat surpriza etapei a 2-a, victorie cu 30-28, în partida cu SCM Râmnicu Vâlcea.

Gruparea de la Dunăre, pregătită de Jan Leslie și Cristian Preda, vine după o victorie la scor, 40-25, obținută pe terenul echipei antrenate de Gheorghe Tadici, HC Zalău.

Astfel că, în această după-amiază, în Polivalentă, în etapa a 3-a a Ligii Florilor, se anunță o partidă spectaculoasă, una pe care, cu sprijinul publicului, HC Dunărea o poate câștiga.

Ambele echipe au câte 3 puncte, astfel că poziția din clasamentul la zi este dată de golaveraj. HC Dunărea ocupă locul al 5-lea iar Corona Brașov se află pe poziția a 7-a.

S-a dat startul în Campionatul Național de tineret

În etapa inaugurală a Campionatului Național de handbal pentru tineret, campioana en titre HC Dunărea s-a impus cu 50-24 în Polivalentă, în partida cu CSM Slatina. Un scor care reflectă ceea ce s-a întâmplat în teren.

După un start echilibrat, 1-1 și 2-2, în minutul 8 formația pregătită de Cristian Preda conducea cu 5-2. Din acest moment jocul a curs într-o singură direcție, spre poarta echipei vizitatoare. Decalajul s-a mărit la 10 goluri în doar 9 minute iar la pauză a fost 25-12 pentru HC Dunărea. Repriza a doua s-a derulat după același scenariu, cu echipa brăileană în primplan. HC Dunărea a condus cu 30-14, în minutul 34, și cu 43-19 în minutul 50. La final, scorul a fost 50-24 pentru campioana en titre.

Pentru HC Dunărea au marcat: Mici 9 goluri, Pop 7, Iordache 7, Stavariu 5, Gavrilă 4, Constandache 4, Cocianu 4, Decianu 3, Mihăilă 3, Ababei 2, Iorga 2. Au mai jucat Ion și Neacșu. Pisiceanu a avut 17 intervenții, Cristea 3 intervenții.