Astăzi începe etapa a doua a grupelor la FIFA World Cup Qatar

• Anglia - Statele Unite ale Americii reprezintă capul de afiș al zilei

Astăzi, 25 noiembrie, începe etapa a doua a grupelor de la Campionatul Mondial de fotbal. Sunt programate câte două meciuri în grupele A și B după următorul program:

Japonia a realizat a doua mare surpriză la CM din Qatar

Germania – Japonia, 1-2, a reprezentat cea de-a doua mare surpriză de la Campionatul Mondial din Qatar, după înfrângerea Argentinei în fața Arabiei Saudite, cu același scor.

Nemții au deschis scorul prin Gundogan din penalty, în minutul 33, însă ultimul sfert de oră al meciului a aparținut selecționatei Japoniei. Doan a restabilit egalitatea, 1-1, în minutul 75, iar Asano a adus victoria pentru niponi, în minutul 83.

Spania a câștigat fără probleme partida cu Costa Rica, reușind totodată și scorul actualei ediții a mondialelor, 7-0. După acest scor record, naționala Spaniei s-a instalat pe primul loc în grupa E.

Golurile echipei pregătite de Luis Enrique au fost marcate de către Dani Olmo, Marco Asensio, Ferran Torres (dublă), Gavi, Carlos Soler și Alvaro Morata.

Belgia a bifat primul succes după ce s-a impus la limită, cu 1-0, în partida cu naționala Canadei. Golul de trei puncte a fost marcat de

Batshuay, în minutul 44, după o pasă a lui Alderweireld. Dar înainte de deschiderea scorului, Alphonso Davies a ratat un penalty pentru selecționata Canadei.

Remiză albă, 0-0, în partida Maroc - Croația, în prima etapă din Grupa F. Din grupă cu Maroc și Croația mai fac parte Belgia, una dintre favoritele la câștigarea marelui trofeu de la Campionatul Mondial din Qatar, și Canada.