Armata – Pricons, derby-ul sferturilor de finală la “Cupa primăverii” la fotbal în sală

• tot în acestă fază se întâlnesc Poliţia de Frontieră - ANAF • marţi au avut loc meciurile decisive din grupele B şi D

Dacă echipa Armatei avea deja asigurată calificarea, de pe primul loc din grupa A, în faza sferturilor de finală ale Cupei primăverii la fotbal în sală, iar ANAF nu avea cum să piardă locul secund, în seria C lupta pentru primele două locuri s-a dat între trei formaţii, astfel că, pentru stabilirea clasamentului final, a fost nevoie din nou de aplicarea tuturor criteriilor de departajare.

Meciul care a stabilit cele două formaţii care au obţinut calificarea în faza următoare a competiţiei a fost cel dintre Vard şi Pricons. Prima formaţie avea nevoie de o victorie la două goluri diferenţă pentru a se califica mai departe dar a câştigat doar la un gol, astfel că regulamentul a propulsat-o pe Pricons în sferturile de finală.

Meciul dintre Vard şi Pricons s-a ridicat la nivelul unui derby, a avut multe goluri, faze spectaculoase, ratări şi răsturnări de scor.

Vard a condus cu 2-0 în minutul 9, graţie “dublei” realizate de Mădălin Fătu, însă Cosmin Necoară (min. 10) şi Andrei Crăciun (min. 12) au restabilit egalitatea. În următoarele opt minute, Vard a marcat de trei ori, prin Fătu (min. 14, 20) şi Liviu Boariu (min. 19), conducea cu 5-2 la pauză şi era calificată în faza sferturilor de finală. Mai mult, la două minute de la reluare, Soare a marcat pentru 6-2. Din acel moment, Pricons a gestionat foarte bine situaţia din teren, Andrei Crăciun a realizat un hat trick în doar opt minute, iar Vard s-a impus la doar un gol, 6-5. La acest scor, Pricons a ocupat locul al doilea în grupa C şi va întâlni în sferturi Armata, echipa de pe primul loc din grupa A.

Tot în grupa A, ANAF s-a impus la scor, 9-1, în faţa celor de la ISU.  Adrian Mocanu a realizat un hat trick, iar celelalte goluri ale învingătorilor au fost marcate de Ştefan Burducea (min. 6, 9), Teodor Grozea, Ionuţ Gaiu, Dănuţ Postelnicu şi Mădălin Perianu (min. 21 - autogol).

În ultima partidă a serii, Poliţia de Frontieră, pentru care au înscris Dănuţ Vicleanu (min. 7, 14, 38), Marian Petre (min. 21, 23, 25) şi Gabriel Palade (min. 32),  a câştigat cu 7-0 partida cu formaţia de la Carrefour.

Primele două meciuri din sferturile de finală sunt:  Armata – Pricons şi Poliţia de Frontieră – ANAF.

Clasamentul final în grupa A: 1 Armata 9 puncte, 2 ANAF 6 puncte, 3 ISU 3 puncte, 4 TransMarian 0 puncte.

Clasamentul final în grupa C: 1 Poliţia de Frontieră 3 puncte, 2 Pricons 3 puncte, 3 VARD 3 puncte, 4 Carrefour 0 puncte.