Arbitrul Cosmin Fuior a decis campioana Ligii a IV-a

* Victoria Traian a marcat în minutul 95 și s-a impus cu 2-1 în derby-ul cu Viitorul Șuțești * echipa din Traian va juca barajul de promovare în Liga a III-a

Victoria Traian este noua campioană județeană a Ligii a IV-a, după succesul cu 2-1, în deplasarea de la Viitorul Șuțești.

Pentru că a fost un meci care decidea campioana, mulți iubitori ai sportului rege au dorit să fie prezenți la acest eveniment. Prefectul județului, Iulian Timofei, șeful IJJ Brăila, Iulian Albăceanu și nu în ultimul rând reprezentanții AJF Brăila, Mihai Ianoș și Teodor Grozea au urmărit derby-ul de la Șuțești.

Victoria Traian a deschis scorul în minutul 10 prin Costel Roșu care a marcat direct din lovitură liberă. Viitorul Șuțești a egalat în minutul 30 după ce Alexandru Cotigă a transformat o lovitură de la 11 metri.

Partida a fost decisă de o gravă greșeală de arbitraj, principalul vinovat fiind centralul Cosmin Fuior care, în minutul 94 a acordat un corner cadou echipei din Traian, în urma căruia Dobrin a înscris golul victoriei.

“Am fost pe linia porții și nimeni de la Șuțești nu a atins mingea, doar Fuior a văzut cornerul. El a decis campioana Ligii a IV-a”, ne-a declarat conducătorulunui club de fotbal divizionar din județul Brăila, care a dorit să-și păstreze anonimatul.

Viitorul Șuțești: D. Tudor – Grozea (min. 93: Vizireanu), V. Ion, Cotigă,

Zărnescu - I. Huțu (min. 83: Ad. Crangă), Custură, Irimia, Colniceanu  – S. Techiu (min. 46: Mâță), I. Matei (min. 77: Călin).

Victoria Traian: Dinu – Drăguț, Dobrin, B. Dumitru, Pădureanu (min. 73: Simion) – Roșu, Moldoveanu, Chivu - Păvălache, Mogoș (min. 52: Buzatu), Antohi.