Antrenament cu public pentru HC Dunărea în Cupa României

• formația brăileană s-a impus cu 34-20 în deplasare la CSU Cluj Napoca • un meci în care Costică Buceschi a folosit în special jucătoarele care au evoluat mai puțin în campionat • HC Dunărea s-a calificat în faza a doua a competiției

Conform așteptărilor, HC Dunărea a trecut la pas, 34-20, în deplasare, de CSU Cluj Napoca, în primul tur al Cupei României la handbal feminin. A fost un bun prilej pentru Costică Buceschi de a vedea la lucru jucătoarele care au evoluat mai puțin în turul campionatului.

Formația brăileană a pornit lansat prima repriză, iar acest lucru era confirmat de tabela de marcaj, care arăta 5-0 pentru brăilence. Severin și Venancio de două ori, Pisică o dată au marcat pentru echipa vizitatoare. Clujul a înscris prima dată în minutul 9.

HC Dunărea nu a forțat în această repriză, iar echipa gazdă a reușit să se apropie la trei lungimi, 11-14, după ce a marcat Larisa Șerban. Clujencele au mai reușit o dată să se apropie la trei lungimi, 12-15, în minutul 28 după golul înscris de Câmpean, dar la pauză, grație reușitei Nicoletei Balog, a fost 16-12 pentru HC Dunărea.

Formația de la Dunăre a marcat de trei ori la rând în primele minute ale părții secunde, prin Kanaval, Mmic și Balog și s-a desprins la 19-12 în minutul 34, însă patru minute mai târziu, decalajul dintre echipa gazdă și cea brăileană era de 9 goluri, 13-22.

Această diferență s-a menținut pe toată durata timpului rămas din această partidă, mai mult, pe final, HC Dunărea a reușit să se desprindă la 16 goluri, însă în final scorul a fost 34-20, în favoarea echipei pregătite de Costică Buceschi.

În afară de cele 10 marcatoare pe raportul de arbitraj, la HC Dunărea s-au aflat portarii Șerban și Caraman și de Souza.

Pentru HC Dunărea au marcat: Severin 5 goluri, Venancio 5, Kanaval 4, Mamic 4, Epureanu 3, Gonzalez 3, Da Rocha 3, Balog 3, Pisică 2, Sazdovska 2.