Andreea Ciolacu, bronz la seniori la naţionalele de velodrom

• sportiva legitimată la CSM Brăila a fost aproape de podium în alte două probe, la sprint cu adiţiune de puncte şi în proba de 500 m

La ediţia 2020 a Campionatului Naţional de velodrom, competiţie desfăşurată weekend-ul trecut în Bulgaria, la Plovdiv, Andreea Ciolacu, de la CSM Brăila, a cucerit medalia de bronz, în întrecerea feminină la senioare, la urmărire individuală. Ciolacu a fost aproape de podium în alte două probe, la care s-a clasat pe locul al 4-lea, la sprint cu adiţiune de puncte şi în proba de 500 m. Andreea Ciolacu s-a clasat pe locul al 6-lea în proba de viteză.

“Rezultatele sunt foarte bune dacă ţinem cont de faptul că sportiva de la CSM Brăila a ajuns în Bulgaria cu doar o zi înainte de a lua startul. Mulţi sportivi s-au dus acolo cu două săptămâni înainte pentru a se acomoda cu suprafaţa de concurs. Cum la noi în România nu mai avem velodrom, consider că este o mare peformanţă pentru Andreea. Ea a fost foarte aproape de podium în alte două probe”, ne-a declarat antrenorul Eugen Simion.

Pentru sportivii secţiei de ciclism de la CSM Brăila urmează Campionatul Naţional de cros duathlon care va avea loc pe 30 noiembrie la Timişoara.

Vă reamintim că în weekend-ul trecut, la Chieile Grădiştei, Andreea Ciolacu de la CSM Brăila a cucerit titlul naţional la duathlon la secţiunea tineret. Sportiva pregătită de antrenorul Eugen Simion a avut de alergat 6 km, a urmat apoi partea de mers pe bicicletă, adică 20 km şi ultima probă a fost cea de alergare pe distanţa de 3 km. După aproape o oră şi 20 de minute, Andreea Ciolacu şi-a adjudecat titlul naţional, acesta fiind al şaptelea din cariera sa sportivă.