Anamaria Ioniţă -vedeta secţiei de atletism de la CSM Brăila

Sportiva reprezentativă a secţiei de atletism de la CSM Brăila a fost în acest an Anamaria Ioniţă. Sportiva pregătită de profesoara Irina Roată a obţinut medalii naţionale şi internaţionale în concursurile seniorilor şi a fost titulară în lotul naţional al României la Cupa Europei la probe combinate, competiţie la care ţara noastră a promovat din Liga a II-a în Liga I. În sezonul de iarnă Ioniţă având dublă legitimare, CSM Brăila - CSU Piteşti, s-a clasat pe locul al doilea la naţionale în proba de 60 m garduri şi a ocupat locul al cincilea la pentatlon. La Campionatul Naţional Universitar brăileanca a cucerit patru titluri, la înălţime, săritura în lungime, 60 m garduri şi la 4X400 m plat şi un loc doi la 60 m plat. La naţionalele universitare din vară Anamaria Ioniţă s-a clasat pe primul loc atât la 100 m garduri cât şi cu ştafetele 4X100 m plat şi 4X400 m plat şi a obţinut locul al treilea la săritura în înălţime. Dealtfel, sezonul de vară a fost unul foarte bun pentru eleva Irinei Roată. Atleta a devenit vicecampioană la 100 m garduri şi la heptatlon dar a cucerit şi un loc întâi cu ştafeta de la CSU Piteşti la 4X100 m plat.
La Balcaniada care a avut loc la Piteşti, Anamaria Ioniţă a obţinut medalia de argint în proba de ştafetă 4X100 m plat şi două clasări pe locul al patrulea, la 100 m garduri şi 200 m plat. La Cupa Europei la probe combinate Anamaria Ioniţă s-a numărat printre atletele care au propulsat echipa României în Liga I.
"A fost un an foarte bun pentru mine şi mulţumesc conducerii CSM Brăila pentru sprijinul acordat. Sunt singura atletă din istoria Brăilei medaliată la heptatlon, sper să mă menţin la aceşti parametri de performanţă. Mă pregătesc la Piteşti pentru sezonul indoor care va debuta pe 17 ianuarie 2015. Vreau să-mi îmbunătăţesc recordul personal la 100 m garduri, de asemenea să realizez un punctaj mai mare la heptatlon. Pe plan internaţional am două concursuri de obiectiv, Cupa Europei la probe combinate, unde avem drept obiectiv menţinerea în Liga I şi Campionatul European pe echipe, competiţie la care România îşi doreşte calificarea în Superligă", a declarat Anamaria Ioniţă.

Sabina Lupu cvadrupă medaliată cu argint la copii 3

În acest an, în palmaresul Clubului Sportiv Municipal au intrat şi patru medalii de argint, toate obţinute de Sabina Lupu la naţionalele de atletism ale copiilor 3. Lupu s-a clasat pe locul al doilea în sezonul de sală la 50 m garduri şi 50 m plat şi tot aceleaşi poziţii şi le-a păstrat şi după sezonul în aer liber.
Din viitorul sezon competiţional o nouă generaţie de atleţi de la CSM Brăila vor intra în lupta pentru medalii la juniori.
"Secţia de atletism şi-a realizat obiectivul. Anamaria Ioniţă a avut prestaţii foarte bune la seniori, Lupu de asemenea la copii 3. De la anul vom avea şanse la medalii şi la juniori. Sebastian Băjănică, Andreea Orac, Cristinel Orac, Raluca Dascălu, Andrei Şendrea, Ştefan Dumitrache sunt câţiva dintre sportivii pe care vom miza în 2015", a declarat profesoara Irina Roată.