Anamaria Ioniţă locul întâi la heptatlon

Sămbăta şi duminica trecută 36 de atleţi, 13 în întrecerea feminină, 23 în cea masculină au participat la Bucureşti la prima etapă a Campionatului Naţional de probe combinate. Printre aceştia s-a aflat şi Anamaria Ioniţă, reprezentanta Clubului Sportiv Municipal din Brăila fiind cea care s-a impus în proba de heptatlon. Iar cum competiţia a fost şi un criteriu de calificare la Cupa Europei, atleta pregătită de profesoara Irina Roată aşteaptă acum ca federaţia de specialitate să o convoace pentru concursul continental.
"Mi-am câştigat dreptul de a participa la Cupa Europei, sper să fac parte din delegaţia României pentru această competiţie. Mi-am propus să câştig proba de heptatlon, dar mai ales să realizez peste 5000 de puncte şi am reuşit. De la concurs la concurs îmi dobor recordurile personale, mi-ar plăcea să concurez din nou în Europa", a declarat Anamaria Ioniţă.
Sâmbăta trecută, atleta brăileană a câştigat probele de 100 m garduri şi 200 m plat, s-a clasat pe locul al patrulea la săritura în înălţime iar la aruncarea greutăţii a realizat o performanţă de 9,62 metri, echivalentă cu 505 puncte. La finalul zilei, după patru probe Ioniţă avea 3160 de puncte. Duminică sportiva de la CSM s-a clasat pe locul al doilea la săritura în lungime şi la 800 m plat, a aruncat suliţa 29.36 metri şi cu un total general de 5056 de puncte s-a clasat pe locul întâi la heptatlon.