Amical Viitorul Ianca – Viitorul Cireșu, 1-3

• echipa din Liga a III-a a condus cu 1-0 la pauză • liderul Ligii a IV-a a întors rezultatul în favoarea sa, în repriza a doua

Sâmbăta trecută, Viitorul Cireșu a jucat pe Stadionul “Ștefan Vrăbioru” cu Viitorul Ianca, iar liderul Ligii a IV-a din județul Brăila s-a impus cu 3-1, după un meci cu multe ocazii de ambele părți.

Viitorul Cireșu (min. 4) a ratat prin Ioan Șerbănescu prima ocazie a amicalului, iar șase minute mai târziu, Viitorul Ianca a deschis scorul prin Răzvan Ciobanu, după o centrare de pe stânga a lui Andrei Trandafir. Ioan Șerbănescu (min. 22) a ratat singur cu portarul din 6 metri, poziție centrală, și tot el a trimis mingea în bară, în minutul 32.

Repriza a doua a fost la fel de animată. Stelian Nicoliță (min. 47) a șutat din 4 metri în portarul Teodor Gabor și, în loc de 1-1, putea fi 2-0 pentru echipa gazdă, după un contraatac inițiat de Marius Coman care a întors apoi mingea la Ciobanu, iar acesta a șutat-o razant cu transversala. Trandafir a irosit o altă mare ocazie de gol a formației din Ianca, în minutul 55.

Mai ofensivă, Viitorul Cireșu a egalat în minutul 68 dintr-o fază fixă, Alin Radu a centrat din corner iar  Alexandru Cotigă a marcat, 1-1. Mario Chiorpec (min. 75) a adus în avantaj liderul Ligii a IV-a, 1-2, însă putea fi 2-2 în minutul 79, dacă portarul Cătălin Constandache nu scotea de sub transversală mingea șutată de Trandafir.

Chiorpec a reușit “dubla” în minutul 68, iar Viitorul Cireșu s-a impus cu 3-1. Meciul amical de pe stadionul Ștefan Vrăbioru a fost arbitrat de Marian Gurea.

Viitorul Ianca: Gabor –  Păvălache, Defta, Apostol, Comșa – Naiman, Cheleș, Tudor, Ciobanu – Trandafir, M. Coman. Au mai jucat: Ochiană, S. Stoica, A. Stoica, Brăilă.

Viitorul Cireșu: Constandache – Spînu, B. Dumitru, Cotigă, V. Ion – Niță, A. Radu, Mîță, I. Șerbănescu – S. Nicoliță, S. Butiseacă. Au mai jucat: Rățoi, S. Matei, Dumitrana, Chiorpec, M. Popa, I. Popa, Cîrnu.