Amical spectaculos la Tudor Vladimirescu

* Viitorul Cireșu s-a impus cu 2-1 în partida cu campioana en titre a Ligii a IV-a, Victoria Traian * Mihai Popa și Niță au marcat pentru echipa învingătoare

Cu o săptămână înaintea începerii campionatului Ligii a IV-a, două dintre echipele cu pretenții la podium în stagiunea fotbalistică județeană 2022-2023, Viitorul Cireșu, nou promovată în acest eșalon și campioana en titre, Victoria Traian, au disputat un amical pe cochetul stadion din localitatea Tudor Vladimirescu.

S-a jucat într-un ritm alert, cu situații de poartă de o parte și de alta, dar fără mari ocazii de gol până în minutul 38. În acel moment, Emanuel Moldoveanu a șutat pentru prima dată periculos spre poarta lui Olaru, iar la faza următoare, pe contraatac, Ioan Șerbănescu a trimis mingea la colțul scurt, G. Matei a respins-o în față până la Drăguț, care a șutat periculos însă aceasta, deviată de un apărător, a ieșit în corner. Viitorul Cireșu a beneficiat de o lovitură liberă, Mihai Popa (min. 42) a șutat plasat dar Olaru a reușit să evite golul. Niță și Stelian Nicoliță au încercat să-l surprindă pe Olaru cu șuturi de la marginea careului, dar portarul celor de la Victoria Traian a fost la post și la pauză scorul a fost egal, 0-0. La patru minute de la reluare, după o acțiune personală, Mihai Popa a șutat de la 18 metri și a deschis scorul, min. 49: 1-0 pentru Viitorul Cireșu. Victoria Traian a restabilit egalitatea în minutul 61 grație golului marcat de Goleanu, după o pasă a lui I. Șerbănescu. Bucuria celor de la Traian a durat doar două minute pentru că Alexandru Niță a marcat pentru Viitorul Cireșu, în minutul 63. Până la finalul amicalului, fiecare echipă a mai irosit câte o mare ocazie de gol. Viitorul prin Stelian Nicoliță, Victoria Traian prin Șerbănescu și partida s-a încheiat cu victoria, 2-1, a echipei Viitorul Cireșu.

Viitorul Cireșu: G. Matei – F. Matei, Țurcanu, Mocanu, V. Ion – Niță, Percă, Moldoveanu, A. Radu – S. Nicoliță, M. Popa. Au mai jucat: Al. Gheorghică, Gheorghiță, Gavrilă, Ionașcu și trei copii de 14 ani, Sebastian Matei, Andrei Drăgan, George Drăgan.

Victoria Traian: Olaru – Drăguț, Preda, Ilie, Balaban – I. Șerbănescu, Stănciulescu, P. Ioan, Goleanu – Mogoș, Gorgovan. Au mai jucat: D. Șerbănescu, S. Șerbănescu, Căldăruș, Cireașă.