Amical spectaculos și cu răsturnări de scor la Gropeni

• Dunărea a condus cu 1-0 și 2-1 • Suporter Club Brăila a câștigt cu 3-2 • Gherghișan, cu o “dublă”, a fost omul meciului

Suporter Club Brăila a încheiat seria partidelor amicale cu un joc pe terenul echipei de pe locul al 3-lea, din Seria I a Ligii a V-a, Dunărea Gropeni. Iar partida a fost una antrenantă și cu răsturnări de scor. Echipa din Liga a V-a a condus de două ori, dar Spuporter Club s-a impus cu 3-2.

Antrenorul Dragoș Trofin a rulat întreg lotul pe care îl are la dispoziție în vederea părții a doua a campionatului Ligii a IV-a.

Jocul a fost unul antrenant, cu multe acțiuni frumoase, în ambele careuri.

Formația brăileană a irosit cea mai mare ocazie din prima repriză în minutul 40, când Topciu a șutat de la marginea careului mare, Belivacă a respins mingea în față iar Bălănică, din 4-5 metri, a trimis mingea în bară.

Înainte acestei duble ocazii, tot Bălănică a irosit o altă ocazie clară de gol. La patru minute de la reluare, Dunărea Gropeni a deschis scorul după o fază frumoasă, prin Dicianu.

Putea fi 1-1, dar Straua (min. 50) și Topciu (min. 63) au ratat din poziții foarte bune. Putea fi însă și 2-0 pentru gazde, dacă Baltag nu intervenea senzațional la un șut din 4 metri al lui Puia.

Finalul de meci s-a jucat pe contre. Gherghișan a restabilit egalitatea în minutul 78, dar Dunărea Gropeni a revenit în avantaj, 2-1, după reușita lui Enache (min. 80) din penalty. Bucuria gazdelor a durat doar patru minute, pentru că Suporter Club a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Aurică a marcat și a restabilit din nou egalitatea, min. 84: 2-2. Cu un minut înainte de finalul amicalului, Gherghișan a realizat “dubla” și a adus victoria pentru echipa din Liga a IV-a.

Dunărea Gropeni: Belivacă - Duțu, Puia, Roșca, D. Cristescu – I. Cristescu, Moldovan, Dicianu, Haraniță - Lefter, Constantin. Au mai jucat: Dobrotă, Badiu, Enache.

Suporter Club Brăila: Baltag – D. Toma, Moise, Straua, Aurică - Fătu, I. Șerbănescu, D. Toma, Gurgu – Bălănică, Topciu. Au mai jucat: R. Drăgan, I. Dinu, Grama, Vizireanu, Gherghișan.