Amical cu răsturnări de scor între Viitorul Cireșu și Dacia Unirea

* formația brăileană a condus de două ori, prin golurile marcate de Edmilson * Stelian Nicoliță și Drezaliu au marcat pentru Viitorul, iar jocul s-a încheiat la egalitate, 2-2

Sâmbăta trecută, liderul Ligii a IV-a, Viitorul Cireșu și Dacia Unirea Brăila, din Liga a III-a, au remizat, 2-2, într-un amical disputat la Găiseanca. Meciul a avut ritm, ocazii de gol, astfel că ambele formații au efectuat un antrenament util. Gabi Matei a avut două parade frumoase la șuturile lui Vali Robu, din minutele 5 și 21. Viitorul Cireșu a inițiat câteva contraatacuri, dar apărarea Daciei Unirea, compartiment din care s-a remarcat Mendez, un închizător portughez venit la Brăila cu o zi înaintea amicalului, a oprit toate acțiunile adversarei.

Echipa pregătită de Joao Pinto și Marian Samuilă a deschis scorul în minutul 28, în urma unei lovituri libere executate de Edmilson, șut cu efect în vinclul colțului lung. Viitorul Cireșu putea egala în minutul 35 după o acțiune purtată în zonă centrală de Alin Radu și Moldoveanu, dar primul a întârziat momentul șutului și Toma a reținut mingea.

Liderul Ligii a IV-a a început bine repriza a doua și a expediat două șuturi pe spațiul porții adverse prin Stelian Nicoliță, însă de fiecare dată Toma a fost la post. Jocul bun în atac al echipei din Cireșu a dat rezultate în minutul 51, când, după o centrare a lui Niță, Stelian Nicoliță a pivotat la 8 metri și a egalat, cu un gol spectaculos. Edmilson o putea aduce pe Dacia din nou în avantaj, dar mingea șutată de el a lovit bara din dreapta lui Toma. Robu (min. 75) a centrat din lovitură liberă, iar Edmilson a reluat mingea, cu capul, pe lângă poartă. Mocanu putea înscrie în minutul 85, dar mingea șutată de el din cădere, a fost prinsă de Toma. Vârful de atac portughez Anael Edmilson a realizat “dubla” și, în minutul 87, era 2-1 pentru Dacia Unirea. La ultima fază a partidei Viitorul Cireșu a egalat prin Drezaliu și amicalul s-a încheiat la egalitate, 2-2.

Prezent la meci, vicepreședintele Vasile Popa, părea ceva mai relaxat în privința viitorului Daciei Unirea: “După acest amical pot spune că au apărut muguri de speranță în ceea ce privește proiectul pe care vrem să-l derulăm la Brăila. Lautaro, Edmilson și Mendez sunt jucători care ne pot ajuta să ne îndeplinim obiectivul, salvarea în mod sportiv de la retrogradare”.

Un joc bun de angajament fizic, tehnic, nu se pune problema din cauza suprafeței de joc, cu multe denivelări. Am creat faze de poartă, a fost un antrenament util. În repriza a doua, când am făcut mai multe schimbări, s-a văzut lipsa de experiență a unora dintre juniorii noștri”, a declarat Marian Samuilă.

Un test de pregătire bun, în compania unei echipe de Liga a III-a. Continuăm seria jocurilor amicale, teste de pregătire în vederea reluării Ligii a IV-a”, a spus la final Mihai Popa.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion, V. Baciu, Grecu, F. Matei – Niță, Percă, Moldoveanu, Mocanu – S. Nicoliță, A. Radu. Au mai jucat: M. Popa, Drăgan, Roșu, Drezaliu, Dumitru, Ionașcu.

Dacia Unirea: Toma – Lautaro (min. 70: Plopeanu), Sava, Bădilaș, Simion (min. 70: Ene) - Boroșu (min. 5: Ghiță), Mendez, Luca (min. 60: Răileanu), Oumar (min. 65: Orzan) – Edmilson, V. Robu.