Amical cu multe goluri la Chiscani

* Sportul Chiscani a remizat, 4-4, cu Daous Dava * cu două goluri și două asisturi, Valentin Stroe a fost jucătorul meciului

Echipele de Liga a IV-a se pregătesc pentru startul noului sezon competițional susținând totodată și partide de verificare. Un astfel de joc a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute, la Chiscani, între Sportul și Daous Dava Brăila. Un amical viu disputat și cu multe goluri.

Sportul Chiscani a deschis scorul în minutul 18. Valentin Stroe a recuperat mingea la 20 de metri de poarta adversă, a intrat în careu și, dintr-un unghi destul de dificil, a trimis mingea la colțul lung al porții apărate de Voncilă. După doar două minute, Daous Dava a beneficiat de o lovitură liberă, iar Vasile Dan a trimis mingea în vinclul porții apărate de Cucu și a restabilit egalitatea. Până la pauză, fiecare echipă a mai avut câte o șansă de a înscrie. Putea fi 2-1 pentru echipa gazdă însă mingea șutată de Izvoranu (min. 28), din lovitură liberă de la 18 metri, a fost prinsă de Voncilă, însă și formația vizitatoare ar fi putut pleca la cabine în avantaj, dacă Drăgulin l-ar fi învins din 6 metri, poziție centrală, pe juniorul din poarta Sportului.

La cinci minute de la reluare, Cucu a avut din nou o intervenție foarte bună la șutul lui Peltea. În minutul 55, Stroe a reușit “dubla” și Sportul era din nou în avantaj. Bucuria gazdelor a durat doar trei minute pentru că, pe contraatac, Straua a restabilit egalitatea, min. 55: 2-2. Cel mai bun jucător al Sportului, Stroe(min. 60) a trimis o centrare perfectă pentru Andrei Feraru iar juniorul gazdelor a marcat cu capul, pentru 3-2. Șase minute mai târziu, tot pe contraatac, Straua a realizat “dubla” și scorul a redevenit egal, 3-3. Până la finalul amicalului s-a mai înscris câte un gol de fiecare parte. Servit impecabil de Stroe, Manole a adus-o din nou pe Sportul în avantaj, min. 72: 4-3. Peltea a egalat în minutul 78, 4-4, acesta fiind și rezultatul final al unui meci frumos, cu multe goluri.

Sportul Chiscani: Cucu – G. Ioniță, M. Pascu, Boga, Sima – Manole, Iacob, Sgârcitu, Feraru – Izvoranu, Stroe. Au mai jucat: Giol, Scarlat, Ciupercă.

Daous Dava Brăila: Voncilă - Peltea, Boitaș, Nicolau, Popa – C. Dima, Drăgulin, Straua, V. Dan – Căpriță, Deliu. Au mai jucat: Baciu, Andrieș, Turosu.