Amical cu 12 goluri la Chiscani

• Sportul a pierdut cu scorul 3-9 amicalul cu Viitorul Cireșu • cu cinci reușite, Ioan Șerbănescu a fost jucătorul meciului

Liderul Ligii a IV-a din județul Brăila, Viitorul Cireșu, a încheiat seria meciurilor amicale din perioada precompetițională, cu o victorie la scor, 9-3, în deplasare, la echipa de pe locul al 3-lea, din același eșalon, Sportul Chiscani, cu mențiunea că, și în acest joc, antrenorul Georgel Pascu a utilizat un lot cu mulți jucători cu vârste de nivelul junioratului.

Cu toate acestea, pe ansamblu, meciul a fost viu disputat, cu multe ocazii de o parte și de alta.

Viitorul Cireșu a condus cu 4-0 la pauză. Ioan Șerbănescu și Sorin Butiseacă au marcat câte o “dublă” în primele 20 de minute. Liderul Ligii a IV-a s-a desprins la 6-0 în minutul 50, după golurile marcate de I. Șerbănescu (min. 48) și S. Butiseacă (min. 50). Sportul a avut o perioadă bună de joc și a înscris de două ori la rând, prin Stroe (min. 58), direct din lovitură liberă, și Cazacu (min. 61) și scorul a devenit 2-6.  I. Șerbănescu (min. 65) a marcat pentru 2-7, iar Nedelea (min. 73) pentru 3-7.

Luca și Bolozan au trimis mingea în bară, în timp ce Viitorul Cireșu a mai înscris de două ori, prin Niță (min. 79) și I. Șerbănescu (min. 90).

Sportul Chiscani: Tunea – R. Fătu, R. Cotigă, Roșu, Cazacu – G. Ioniță, M. Pascu, Sima, Streche – Luca, Stroe. Au mai jucat: Cucu, Nedelea, Gavrilă, Manole, M. Pană, Bolozan, Mardale, Fl. Stoian.

Viitorul Cireșu: Constandache – V. Ion, B. Dumitru, Cotigă, Dumitrana – Niță, Zainea, Mîță, I. Șerbănescu – A. Radu, S. Butiseacă. Au mai jucat: Rățoi, I. Popa, Cîrnu, S. Matei.