Amical cu 10 goluri la Însurăței

• spectacol agreabil, cu răsturnări de scor, în amicalul Viitorul Însurăței – Suporter Club Brăila, 5-5

Înscrisă în Liga a IV-a, Suporter Club Brăila se pregătește intens pentru eșalonul în care va evolua în sezonul următor. În afară de antrenamentele săptămânale, Dragoș Trofin a ales să joace amicale în perioada precompetițională cu echipe din eșalonul al patrulea, iar duminica trecută a disputat un astfel de test la Însurăței, cu Viitorul din localitate, formație care revine în Liga a IV-a.

S-a jucat cu garda jos, ceea ce a dat naștere la un meci spectaculos, cu multe goluri și răsturnări de scor. Cu șapte jucători cu vârste sub 18 ani în lot, Suporter Club Brăila a deschis scorul în minutul 10, prin noua achiziție, Straua, fost la Daous Dava. Jocul s-a desfășurat într-un ritm alert, cu ocazii de o parte și de alta, iar după zece minute Viitorul Însurăței a egalat, 1-1, după un gol înscris de Gheorghiță care a șutat plasat de la 12 m, în dreapta lui Baltag. Un minut mai târziu, echipa gazdă a trecut în avantaj, 2-1, grație reușitei lui I. Oprea. În minutul 29 Florin Băutu a trimis mingea, cu capul, în plasa porții apărate de Dan și a restabilit egalitatea, 2-2. Până la pauză s-au mai înscris trei goluri. Gheorghiță (min. 35) din penalty a înscris pentru 3-2, Aurică Alexandru a egalat, 3-3, în minutul 40, dar la faza imediat următoare Alexandru Ștefan a adus-o din nou în avantaj pe Viitorul Însurăței, 4-3, acesta fiind și rezultatul la pauză.

La cinci minute de la reluare, Suporter Club a egalat prin Fătu iar după doar două minute echipa antrenată de Dragoș Trofin a preluat conducerea, 5-4, după golul lui Straua.

Scorul final al amicalului, 5-5, a fost stabilit de Gheorghiță, în minutul 65.

La Suporter Club s-a văzut o creștere la nivelul omogenității lotului iar Viitorul Însurăței, care în sezonul precedent a evoluat ca și adversara sa de duminică în Liga a V-a, a demonstrat că sportul rege este iubit în această localitate.

Viitorul Însurăței: Dan - Bibicu, F. Ivan, Antohe, Răduțoi – I. Oprea, Moldoveanu, G. Oprea – Gheorghiță, A. Ștefan, C. Ivan. Au mai jucat: Popa, Moise, Săcui.

Suporter Club Brăila: Baltag – Dima, Frânaru, Tătaru, Decu – Pădureț, Fătu, Bălănică, F. Băutu – Alexandru, Straua. Au mai jucat: Viroagă, Crețu, Cristescu, Grama.