Ambele echipe brailene evolueaza in deplasare

Petrolul porneste ca favorita in disputa de la Slobozia

La fel ca si in etapa a 6-a a turului, inaintea meciului cu Abatorul Slobozia, Petrolul ocupa locul al treilea, in timp ce formatia adversa un loc retrogradant. Situatia nu este schimbata nici inaintea partidei retur care se va desfasura astazi la Slobozia. Abatorul ocupa locul al 10-lea, are deja - 7 in clasamentul adevarului, o situatie dificila si are nevoie astazi de toate punctele.
Conducerea Petrolului a declarat ca jucatorii nu vor face act de prezenta si ca se vor bate pentru punctele puse in joc. Un succes la Slobozia, coroborat cu un esec sau o remiza a Junkersului i-ar putea propulsa pe jucatorii pregatiti de Bulancea si Negoita pe locul al doilea in clasament.
Gruparea din Ianca nu se confrunta cu probleme deosebite de lot, nu mai multe decit in rundele anterioare, astfel ca poate alinia un unsprezece competitiv care sa lupte cu sanse reale la victorie.
"Sintem convinsi ca nu va fi o partida usoara insa intre noi si adversara de astazi exista o diferenta de valoare si de experienta competitionala care trebuie sa fie vizibila si in teren", declara dupa ultimul antrenament Dumitru Bulancea.
In tur, pe stadionul "Stefan Vrabioru", Petrolul a realizat scorul etapei si al campionatului, 8-0.
Gazdele au deschis scorul prin Emil Cristian, in minutul 2, Zainea a marcat pentru 2-0, iar pina la pauza au mai inscris de inca cinci ori. Marian Berceanu a realizat un hat trick, iar Bandarica, dupa doua curse personale, a marcat de tot atitea ori.
In repriza secunda Petrolul a facut spectacol si a marcat o singura data, prin Balta, in minutul 60.

O victorie ar putea urca echipa din Faurei pe locul al zecelea

Dupa victoria din runda anterioara, sperantele echipei CS Faurei in evitarea retrogradarii au renascut. Echipa pregatita de Iacob Carst va intilni, in deplasare, in aceasta runda pe "lanterna" seriei, Axiopolis, formatie care nu a acumulat decit trei puncte si care nu mai are absolut nici o sansa de a se mentine in acest esalon.
Totusi sarcina echipei din Faurei nu este una chiar atit de facila deoarece Axiopolis este o formatie care nu se preda fara lupta, dovada fiind faptul ca in etapa trecuta a pierdut la limita, 1-2, la Tulcea, in fata liderei.
Pentru CS Faurei meciul de astazi si cel din etapa urmatoare, cind va intilni penultima clasata, sint decisive. Daca va cistiga astazi, CS Faurei va acumula 21 de puncte si are sanse de a face rocada cu Abatorul Slobozia, formatie care va intilni pe teren propriu Petrolul Ianca.
Gruparea din Faurei se confrunta cu ceva indisponibilitati in alcatuirea celui mai bun unsprezece insa valoric este superioara adversarei sale si ar trebui sa-si poata indeplini obiectivul.
In tur, CS Faurei a cistigat pe teren propriu cu 3-0, toate golurile gazdelor fiind marcate de Gabi Craciunescu.