Alin Artimon este un specialist al probelor lungi

După ce a devenit vicecampion naţional la 800 m liber, înotătorul pregătit de profesorul valeriu Stoicescu, Alin Artimon, sportiv cu dublă legitimare, LPS-CSM şi-a trecut în cont medalia de bronz la 1500 m liber, probă în care colegul lui Octavian Ciocan s-a clasat pe poziţia a patra. Timpul realizat de medaliatul cu bronz 16:32:67 minute, îi permite să spere că va putea accede la europenele de juniori din acest an. Artimon a avut o evoluţie foarte bună şi la 200 m liber, unde s-a clasat al şaselea, dar ca timp a fost foarte aproape de podium.

În reuniunile programate vineri şi sămbătă, Maria Iancu a reuşit să se califice în două finale A, la 800 m liber, unde s-a clasat pe locul al patrulea, proba fiind câştigată de Camelia Potec şi la 200 m liber unde a ocupat locul al şaselea, cursă în care a întrecut-o pe Valentina Brat de la Steaua.

În cele două reuniuni ex-brăilencele Camelia Potec şi Roxana Samoilă au urcat de mai multe ori pe prima treaptă a podiumului de premiere. Potec a câştigat probele de 200 şi 800 m liber, 200 m fluture şi 200 m spate, iar Samoilă s-a impus la 50 şi 100 m bras în timp ce la 200 m fluture a sosit a şasea.