Alin Artimon a câştigat proba "maraton" a nataţiei, 1.500 m liber

Sâmbătă, în penultima zi a naţionalelor de nataţie open de la Piteşti, Alin Artimon a demonstrat că este cel mai valoros înotător în proba "maraton" a acestei discipline sportive, 1.500 m liber şi a cucerit medalia de aur şi tot la seniori Alina Graţiela Ene, care este junioară, şi-a adjudecat bronzul la 800 m liber, o finală câştigată de Camelia Potec, la care au participat alte două înotătoare ale LPS-ului, Maria Iancu şi Gabriela Dragomir, clasate pe locurile al 5-lea şi al 6-lea.
În penultima zi a competiţiei delegaţia brăileană a mai obţinut trei medalii la juniori, două de aur prin Alina Graiela Ene, la 800 m liber şi Octavian Ciocan la 50 m fluture şi una de argint, prin Gabriela Dragomir la 800 m liber.
Duminică, singurul senior al brăilenilor, Alin Artimon, a încheiat proba de 400 m liber pe locul al treilea, iar Octavian Ciocan s-a clasat pe următoarea poziţie.
Tot în concursul open, Ene s-a clasat a 4-a la 400 m liber, iar colega ei, Maria Iancu, a sosit a 7-a.
La juniori, însă, LPS Brăila şi-a mai trecut în cont două medalii de aur, prin Alina Graţiela Ene la 400 m liber şi Octavian Ciocan la 50 m liber şi un argint obţinut de Ciocan la 400 m liber.