Alexandru Popa a marcat pentru Viitorul Cireșu în amicalul cu Unirea Largu

* deputatul PNL a fost unul dintre cei mai buni jucători ai echipei din Cireșu * liderul Seriei a II din Liga a V-a Brăila s-a impus cu 6-1 * Viitorul Cireșu merge în cantonament la Azuga

Deputatul PNL Alexandru Popa a fost unul dintre cei mai buni jucători ai echipei Viitorul Cireșu în amicalul cu Unirea Largu, formație care activează în Seria a II-a, a Ligii a V-a din județul Buzău. Intrat în minutul 20, Alexandru Popa a fost principalul pericol pentru poarta echipei din Buzău.

Liderul Seriei a II-a a Ligii a V-a, Viitorul Cireșu, se pregătește intens pentru reluarea campionatului, când în primul meci oficial din acest an, programat pe 13 martie, va juca în deplasare, la Voința Făurei Sat. Cele două formații sunt despărțite de doar un singur punct, astfel că învingătoarea poate lua o serioasă opțiune la cucerirea titlului de campioană județeană.

Fără trei titulari, Mihai Popa, Ionașcu și Văceanu, Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 5, prin Mocanu, care a trimis mingea în vinclul porții adverse. Ganea (min. 22) a ratat în situație de unu la unu cu portarul celor de la Unirea. După doar două minute, Unirea Largu a trecut pe lângă golul egalizator. George Dumitru a șutat din lovitură liberă, iar Colcer a scos mingea de sub transversală. Cu un eurogol, George Capbun a dublat avantajul echipei gazdă în minutul 32. Cinci minute mai târziu, Alexandru Popa a șutat de la marginea careului mare iar portarul echipei vizitatoare a prins mingea în doi timpi.

Drăgan (min. 51) și Ganea (min. 58) au dus scorul la 4-0. Viitorul Cireșu a beneficiat de un penalty în minutul 65, Alexandru Popa a șutat plasat, dar portarul Unirii a parat mingea, in extremis. Oaspeții au reușit un gol spectaculos în minutul 69. Antrenorul jucător al oaspeților, Claudiu Pasăre, i-a pasat lui Gabriel Moise iar acesta a trimis mingea în vinclul porții echipei gazdă. Mocanu (min. 81) a dus scorul la 5-1. Alexandru Popa a țintit transversala în minutul 86 iar trei minute mai târziu, a marcat un gol spectaculos și a stabilit scorul final al amicalului, 6-1, pentru Viitorul Cireșu.

Consecvent ideii de a atrage cât mai mulți copii spre sport, în cazul de față spre fotbal, deputatul Alexandru Popa l-a introdus în teren, în minutul 75, pe Iulian Stan, un copil de doar 13 ani, care a fost foarte aproape de a marca.

Viitorul Cireșu: Colcer - Țurcan, T. Radu, Gheorghiță, F. Matei - Drăgan, Capbun, Percă, I. Dumitru (min. 20: A. Popa) – Mocanu, Ganea. Au mai jucat Manea, A. Gheorghică, L. Duret, Grecu, I. Stan.

Viitorul Cireșu merge în cantonament montan

În perioada 3-7 martie Viitorul Cireșu va efectua un cantonament montan de pregătire.

În acest stagiu merg următorii jucători: M. Popa, A. Popa, Colcer,

Țurcan, T. Radu, Gheorghiță, F. Matei, Văceanu, Ionașcu, Drăgan, Capbun, Percă, I. Dumitru, Mocanu, Ganea, Manea, A. Gheorghică, L. Duret, Grecu, I. Stan. Aceștia vor fi însoțiți de Gigel Gheorghică și Marinel Duret.