Al doilea succes consecutiv intr-un interval de patru zile

La un interval de doar patru zile, dupa ce a invins CSM-ul din Buzau, elevele profesorului Liviu Paraschiv au obtinut un nou succes, 26-23 in fata echipei Tomis Constanta. Dupa ce a eliminat-o din Challenge Cup, HC Dunarea si-a luat revansat si in campionat in fata formatiei constantene.
Cu toate ca nu s-a pus problema cistigatoarei decit in primul sfert de ora, perioada in care cele doua formatii au mers cap la cap, HC Dunarea nu a obtinut totusi o victorie prea lejera.
Oaspetele au condus cu 2-0, insa Cucu si Lipan au restabilit egalitatea in minutul 5.
Partida a fost echilibrata pina in minutul 15, moment al jocului in care gazdele aveau, totusi, un avans de doua lungimi. Handbalistele brailene au evoluat la fel de bine si la pauza partida parea deja jucata, dar pe final spectatorii au avut din nou parte de emotii.
Chiar si in partea a doua parea ca totul curge intr-un singur sens, numai ca finalul de meci a devenit foarte palpitant, deoarece pe fondul unor greseli in apararea braileana constantencele s-au apropiat la doar un gol, cind mai era un minut si jumatate din timpul regulamentar de joc.
La 24-23, HC Dunarea a avut un finis foarte bun, Luca a trimis mingea in vinclul portii adverse, a imitat-o apoi Moise si gazdele s-au impus cu 26-23, o victorie extrem de importanta care le permite brailencelor sa spere ca vor prinde din nou un loc de cupa europeana.
Pentru HC Dunarea au marcat Lipan 8, Luca 7, A. Braniste 4, Moise 3, Cucu 3, Craciun in timp ce de la oaspete s-au remarcat Grigore si Drutu cu 8 si respectiv 5 reusite.